صنایع فرهنگی، اولویتی فراموش شده در شهر زیارتی مشهد مطلب ویژه

جمعه, 17 دی 1395 11:02

امروزه فرهنگ به پدیده‌ای فراگیر و در اختیار توده‌های مردم تبدیل شده است و محصولات فرهنگی در سطح وسیعی وارد زندگی مردم شده است؛ در جهان امروز رمز ماندگاری و گسترش هر پیام فرهنگی در تبدیل شدن آن به یک محصول با تولید انبوه است.

* جایگاه صنایع فرهنگی در اشاعه فرهنگی

بی‌شک اگر تمدن‌ها و فرهنگ‌ها سعی در تأثیرگذاری بر روی مردم دارند و می‌خواهند فرهنگ خود را در اقصی نقاط جهان عرضه کنند، باید بخش مهمی از مدیریت فرهنگی را به صنایع فرهنگی اختصاص دهند.

در این میان توجه ویژه به توسعه صنایع فرهنگی به عنوان راهکاری کم هزینه‌تر از صنایع صنعتی و یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های رقابتی و استراتژی‌های کلان دهه آینده میان جوامع بشر است؛ از این رو توجه به مقوله صنایع فرهنگی برای دستیابی به راهکارهای جدید به ویژه اشتغالزایی جوانان بیش از پیش توجه سیاستگذاران و تصمیم‌سازان را به خود جلب کرده است.

به طور کلی صنایع فرهنگی گونه‌ای از صنعت است که به خلق ایده، تولید و توزیع محصولات و خدماتی می‌پردازد که ماهیت فرهنگی دارند و مخاطب آنها جنبه‌ها و ابعاد فرهنگی فرد و جامعه است، از آنجایی که تولید محصولات و خدمات فرهنگی بر خلاقیت، مهارت، دانش و استعداد تولیدکنندگان آن استوار است، صنایع فرهنگی را صنایع خلاق نیز می‌نامند.

امروزه تولید صنایع فرهنگی در دستور کار بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته و تلاش می‌شود در تمامی کشورهای جهان این صنایع با قیمت ارزان در اختیار گردشگران قرار گیرد، زیرا در عمل و تجربه ثابت شده که برای اشاعه فرهنگ هر کشوری می‌توان از این ظرفیت یعنی گردشگران استفاده کرد.

* صنایع فرهنگی بیان کننده هویت ملی ـ مذهبی

یکی از ویژگی‌های صنایع فرهنگی این است که ماده اولیه تولیدات در صنایع فرهنگی، از احساسات و تراوش‌های ذهنی افراد خلاق و اصحاب فرهنگ گرفته می‌شود و آنچه ارزش تولیدات و خدمات فرهنگی را رقم می‌زند، محتوای آنها است که یک پیام فرهنگی را به مخاطبان خود انتقال می‌دهد.

از دیگر ویژگی‌های صنایع فرهنگی، هویت بخش بودن است؛ بدین معنا که هویت فرهنگی ملت‌ها و تمدن‌ها جزء از طریق صنایع فرهنگی با هیچ صنعت دیگری نمی‌تواند به دیگران معرفی شود.

منبع : فارس