لزوم گسترش فرهنگ رضوی به جهانیان در سال 2017

جمعه, 17 دی 1395 11:02

شهر مقدس مشهد با وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) ، مفتخر به میزبانی از 25 میلیون زائر و مسافر از اقصی نقاط ایران و جهان در سال ، پایتخت معنوی ایران اسلامی و اولین کلان شهر مذهبی دنیا می باشد . این شهر با توجه به ظرفیت های معنوی و پتانسیل های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... خود در سطح بین الملل  ، از طرف آیسسکو ) ISESCO (،  سازمان علمی ،فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان همکاری های اسلامی ، در سال 2017 میلادی (دی ماه 95 لغایت دی ماه 96) ، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است .

شهرهایی که به عنوان پایتخت فرهنگی در اروپا و یا جهان اسلام معرفی می شوند ، ازاین مهم به عنوان فرصتی برای رشد و توسعه گردشگری ، بهینه سازی و توسعه زیرساخت ها وارتقای بهره وری از آن ، جهش کمی وکیفی ارتباطات در تعاملات بین المللی و کارآمد سازی و آزمون ظرفیت های مدیریتی و اجرایی استفاده می نمایند .  

نگاه به جدول شهرهای منتخب اسلامی برای پایتختی جهان اسلام تا سال 2025 این مهم را به فرصتی بی بدیل برای کشور واین شهر فراهم اورده است چرا که تا این سال نه تنها هیچ شهر از کشور بلکه به هیچ شهر شیعی نیز این پایتختی را نخواهد داشت .

هرچند که باید پذیرفت مشهد فارغ از این عنوان و اوصاف همواره به برکت وجود مضجع رضوی همواره قبله آمال و آرزهای جمع کثیری از محبین اهل بیت (ع) بوده وخواهد بود. لذا با این وجود  این رویداد بین المللی ، فرصت مناسب و مغتنمی را برای بازآرایی سیمای ذهنی مشهد در جهان و عرضه و انتقال پیام های فرهنگی مبتنی بر سیره فرهنگ رضوی  فراهم آورده است و می تواند اهداف مورد نظر در زمینه تقریب امت های مسلمان حول محور قرآن کریم و محبت اهل بیت (ع) و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی برپایه گفتمان انقلاب اسلامی را محقق نماید .البته نباید از فرصت هایی که این رویداد بین المللی برای این شهر ومردم آن  در حوزه های اقتصادی وسرمایه گذاری نیز فراهم می نماید به راحتی گذشت .

مشهد با وجود مضجع حضرت رضا (ع)و دارابودن جاذبه های گردشگری وتاریخی و داشتن ثبات در امنیت می تواند زمینه ای مناسب برای گردشگری اسلامی را با نگاه به ایجاد فضای فرح بخش معنوی برای تمامی مسلمانان جهان فراهم آورد .

دبیرخانه ستاد شهری این رویداد ، در افق نقشه راه خود ضمن توجه به سند چشم انداز 20 ساله نظام جمهوری اسلامی ایران و اهداف مورد تاکید آیسسکو ، به ویژه در حوزه میراث و هویت فرهنگی اسلامی ، برآن است این رویداد بین المللی را با محور قراردادن زیارت و بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) درکنار ویژگی های منحصر به فردی همچون احیاء مرکزیت  تمدن بزرگ اسلامی  ،  مهد زبان فارسی و شهر قرآن وتلاوت مطرح  و بزرگان این شهر را که ملقب به چهره های ماندگار در اعصار مختلف می باشند در حوزه های دینی ، علمی ، فرهنگی و هنری به جهانیان معرفی نماید .

البته از این موضوع نیز نباید به سادگی گذشت که محور در تمامی برنامه های اینچنین مردم خواهند بود و مشارکت و همدلی ایشان می تواند فرصت این رویداد بین المللی را برای شهر مشهد به صورت ویژه فراهم اورد .

سیدرحمان میرزائیان