یک ماه از 2017 گذشت، چه شد و چه باید کرد؟

چهارشنبه, 18 اسفند 1395 08:02

یک ماه از 2017 گذشت، چه شد و چه باید کرد؟
✍️مهدی رجب پور

?انتخاب مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، قطعا فرصت بسیار مغتنمی است که «پایتخت معنوی ایران اسلامی» بیش از قبل در عرصه بین المللی "اثرگذار" و "جریان ساز" به ایفای نقش بپردازد و به عنوان بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان و ملجأ دلدادگان کتاب خدا و عترت پیامبر اکرم (ص)، الگوی مبتنی بر تفکر بلند حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در زمینه تمدن سازی نوین اسلامی را در سایه سار رأفت علی ابن موسی الرضا(ع) به جهانیان عرضه بدارد.
?بدون شک تحقق این مهم مسئله ای است که باید از سال ها قبل مورد عنایت متولیان فرهنگی و اجتماعی نظام جمهوری اسلامی – و نه فقط مشهد مقدس و استان- قرار می گرفت؛ از همان روزی که در اجلاس سال 2010 آیسسکو مشهد به عنوان یکی از سه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 برگزیده شد، باید عده ای به این مسئله فکر می کردند که از این فرصت یک ساله چگونه و در راستای طرح چه راهبردها و ایده هایی باید استفاده کنند.
?علی الظاهر آنچه در این قریب به هفت سال اتفاق افتاد، تشکیل کارگروه ها و کمیسیون ها و نقد و نظر هایی بود که عموما پشت درهای بسته و بعضا در فضاهای رسانه ای شکل می گرفت. اما آنچه امروز پس از گذشت یک ماه از سال 2017 مشهود می نماید، نبود یک سیاست گذاری کلان و همگرایی ملی در راستای بهره برداری از این فرصت بهینه است.
?برگزاری یک مراسم ضعیف از نظر اجرایی و پرحاشیه از نظر سیاسی، اکران چند نماد شهری نامتجانس با روح هویتی مشهد مقدس، رونمایی از چند محصول نه چندان مهم و فاخر و برگزاری مسابقات کشتی جام جهان پهلوان تختی مهم ترین اتفاقاتی است که در این یک ماه شاهدش بودیم.
?نمی خواهم خیلی بد بینانه بگویم، سالی که نکوست از بهارش پیداست، اما همه خوب می دانیم که در فرایند جریان سازی و تبلیغات یک شروع خوب مهم تر از هر چیزی است. چه آنکه خیلی ها معتقدند در موضوع پایتخت فرهنگی، مراسم افتتاحیه و حضور سفرا و وزرای کشورهای اسلامی نه فقط آغاز که پایانی بر ویژه برنامه های این سال بود.
?مهم تر اجرای ضعیف اما، نبود همگرایی و هم افزایی در میان نهادهای ملی و استانی است که در این فرایند نگران کننده به نظر می آید. عملکرد ضعیف دبیرخانه مشهد 2017 باعث شده امروز نمودی از همراهی دولت (در سطح عالی آن)، آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و نهادها و تشکل های علمی، فرهنگی و اجتماعی در ارائه تصویری واحد و بین المللی از مشهد وجود نداشته باشد.
?این در حالی است که مشهد 2017، می توانست فرصت بسیار ارزشمندی باشد که از قبل یک وحدت رویه و همگرایی علاوه بر طرح ایده ها و ویژه برنامه های فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی، بسیاری از چالش های موجود در شهر مشهد مقدس که به هیچ وجه زیبنده شهر امام رضا(ع) نیست، برطرف شوند.
?ختم کلام آنکه هنوز یازده ماه از سال 2017 باقیمانده است. هرچند دیر شده، اما هنوز فرصت برای جبران باقیست. هنوز هم اگر بخواهیم، می توانیم با قدری بازنگری در برنامه ها و استفاده بهینه و باورمند از ظرفیت های مردمی و تشکلی، مشهد را به عنوان شهری که به برکت وجود مبارک علی ابن موسی الرضا(ع) هویت یافته، به عنوان الگویی برای مدنیت جدید در جهان اسلام عرضه کنیم. البته اگر بخواهیم ...