مرج البحرین یلتقیان مطلب ویژه

چهارشنبه, 01 شهریور 1396 12:00

اول ذیحجه مصادف است با سالروز یک اتفاق آسمانی . اتفاقی که عرش و فرش بر پدید آورندگان این مناسبت درود می فرستند و در حقیقت موجبات سعادت بشری را درگرو دارد . ازدواج علی (علیه السلام ) و فاطمه زهرا (س) که پیوندی با عشق و آسمانی است . پیامبر (ص) بعد از اینکه خواستگاران دیگری که برای ازدواج با فاطمه (س) تنها دختر خود  و به قول خود ایشان مادر پدرش را به امر الهی نپذیرفته بود نهایتا با ابلاغ امر الهی با فردی موفقت کرد که از مال دنیا زره ای بیش نداشت . و در پاسخ به مهاجران فرمود : من فاطمه (س) را به علی (ع) ندادم بلکه اورا خدا به علی (ع) داد .

این اتفاق میمون و مبارک که در ایات سوره مبارکه الرحمن ایه 19 نیز به آن اشاره شده است در سال دوم بعد از هجرت پیامبر (ص) اتفاق افتاد و این درحالی بود که فقط حدود 10 ماه از عقد این دو می گذشت .

مرج البحر یلتقیان ایه ای است که مفسران براین موضوع تاکید دارند که منظور از دو دریایی که به یکدیگر می رسند وجود این دو بزرگوار می باشد و در تفسیر قمی نیز با بیان روایتی از امام صادق (ع) به صورت مشخص این موضوع تصریح شده است . و این درحالی است که در ادامه ایات نیز مطلبی ذکر گردیده است که تاکید و تائید کننده همین موضوع است . انجا که در دو ایه بعد اشاره به لولو و مرجان این دو دریا دارد و امام صادق (ع) در ادامه همین حدیث این دو را اشاره به وجود پربرکت امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) برمی شمارند . زندگی این دو بزرگوار که سراسر نور و امید است در نهایت سادگی آغاز گردید و با حادثه ای دلخراش و غم انگیز خزان عمر خانم به پایان رسید . عمری که کوتاه اما پر برکت بر جامعه اسلامی بود .

بنا بر قول مشهور و