اول مهر وزمزمه محبت خانم معلم مطلب ویژه

جمعه, 06 -2668 08:53

علی اکبرسبزیان*
فعال فرهنگی


1⃣ یادش بخیر. چه روز زیبا و قشنگی بود.اول مهر رام یگویم. اولین روز مدرسه. خاطره انگیز ترین روز عمر هر انسانی قطعا روز بازگشایی مدرسه هاست.
هیچ وقت یادم نمی رود اول مهر سال 1367را.کرج ،،مهرشهر،فاز4، دبستان شهید خالد اسلامبولی.
مثل میلیونها بچه هم سن و سال خودم برای اولین بار فضای درس و مدرسه را باید تجربه می کردم.با هزاران امید و اشتیاق و البته کمی ترس ودلهره از اتفاقات غیر منتظره ی پیش رو، دست در دست پرمهر مادرم وارد مدرسه شدیم.چشمتان روز بدنبیند .ازدیدن آن همه بچه هم خوشحال شدم و هم کمی ترسیدم.چون جمع زیادی گریه می کردندو فضای عجیبی حاکم بود.
زنگ مدرسه خورد .همه به صف شدند .اینجابود که وقتی دستم از دست مادرم جداشد تازه فهمیدم چه خبر است. آخر وابستگی شدیدی به مادرم داشتم. وارد کلاس که شدیم صدای گریه بچه ها کمتر شد اما دو سه نفر همچنان گریه می کردند.از شدت گریه آنها من هم گریه کردم .صدایم از آن ها هم بلند تر شد.ناگهان درب کلاس بازشد.
خانم معلم مسنی با سیمای شاداب و خوشحال وارد کلاس شد. گریه ام شدید تر شد.
بی مقدمه جلو آمد گفت :چی شده پسرم.چرا گریه می کنی؟
گریان و سکسکه کنان گفتم:دلم برای مادرم تنگ شده. دوست ندارم بیام مدرسه .می خواهم برگردم پیش مادرم.
دستی به سرم کشید و گفت:همین آلآن از پیش مادرت آمدی. تازه اصلا من جای مادرت. منم مثل مادرت.بعد سرم رابوسید و گفت حالا بخند.
این جملات را که شنیدم آرام شدم. به صورت مهربان و چروکیده اش نگاه کردم و باهم خندیدیم و بعد کلاس رسمی شد.
- سلام بچه های گلم. من خانم الوندی هستم. معلم کلاس اول شما.حالا شما ها خودتان را معرفی کنید
2⃣الآن که نزدیک ۲۹سال از آن روزها می گذردشاید نام و یاد بسیاری از معلم های دوران مدرسه ام را فراموش کرده باشم اما تنها نام و خاطره شیرینی که از معلمانم در دوران مدرسه در ذهنم باقی است ،نام خانم الوندی معلم مهربان کلاس اول دبستانم هست.آن هم به خاطر آن نگاه مادرانه و زمزمه محبت آمیزش که به درستی شاعر می گوید::
درس معلم ار بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
3⃣در تربیت نفوس و تعلیم انسانها ،عنصر اساسی و تاثیرگذار،محبت است. خدای متعال هم در سوره مبارکه آل عمران آیه 159 به رسولش خاتم الانبیاءمحمد مصطفی(ص) می فرماید:
پس به [بركتِ‏] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و پُر مِهر] شدى، و اگر تندخو و سختدل بودى قطعاً از پيرامون تو پراكنده مى‏شدند. پس، از آنان درگذر و برايشان آمرزش بخواه، و در كار [ها] با آنان مشورت كن، و چون تصميم گرفتى بر خدا توكل كن، زيرا خداوند توكل كنندگان را دوست مى‏دارد.
یعنی پیامبر خدا هم اگر اخلاق نداشته باشد،اگر نرمخو و نرم برخورد نباشد،طفل های گریز پای امت را با اخلاق و برخورد مناسب جذب نکند، از حول پیامبر فاصله می گیرند ویقینا رمز موفقیت رسول خدا اخلاق حسنه اوست.
آغازین روزهای سال تحصیلی جدید این مهم را در نظر داشته باشیم که اولین برخورد،اولین نگاه،اولین کلام و مجموعا اخلاق ما می تواند در رشد و سعادت و موفقیت و یا بلعکس در عدم توفیق دانش آموزان این آینده سازان ایران اسلامی تاثیرگذار باشد.
در اولین روز سال تحصیلی برای همه معلمین دلسوز آرزوی موفقیت وبهروزی دارم.

مسئول سابق دفتر فرهنگی تربیتی حوزه علمیه خراسان