روستایی با مختصات اقتصاد مقاومتی

چهارشنبه, 16 تیر 1395 ساعت 00:00

روستای قلعه آقاحمید در دو کیلومتری جنوب غربی شهر آستانه واقع شده و به لحاظ جمعیتی جزء ده روستای بزرگ شهرستان شازند محسوب می شود و اشتغال عمده مردم از زمان قدیم تاکنون در بخش کشاورزی و دامداری بوده ولی در سال های اخیر الگوی اقتصادی و کاریابی در این روستا تغییر ساخناری پیدا کرده و به سمت و سوی صنعتی شدن گام برداشته است و با هدفگذاری آگاهانه و تلاش توانسته مصداق موفقی از روستای صنعتی دراستان مرکزی باشد.
دهیار روستای قلعه آقا حمید گفت: محصولات تولیدی این روستا انواع یخچال های صنعتی با کاربری برای مشاغل قصابی،شیرینی فروشی، یخچال های شش در، چهار در، یخچال متحرک و ثابت، یخچال مرغ و ماهی و آب سردکن ها را شامل می شود.
داوود اسکندری با بیان اینکه 330 نفر به مستقیم و غیر مستقیم در این حرفه مشغول به فعالیت هستند، توضیح داد: بازار کار و فروش انواع محصولات یخچال های صنعتی این روستا متغیر است و با توجه به اینکه اغلب فعالان صنعت یخچال سازی این روستا در تهران، نزد یک استادکار برجسته دوره دیده اند و در کارگاه او به فعالیت مشغول بوده اند و همین مهارت آموزی موفق ، کلیدی برای حضور فعالانه جوانان در عرصه تولیدات صنعتی روستا شده است.
وی بیان کرد: این روستا داری 40 کارگاه صنعتی است که در زمینه شیشه بری، رادیات سازی، یخچال سازی، رنگ کوره، شیشه خم، تولید بنر و چرخ های یخچال فعالیت می کنند و توسعه صنعتی آن در سایه خودباوری جوانان روستا و همت بلند آنان برای ساختن و توسعه زادگاهشان شکل گرفته است.
اسکندری اظهار کرد:با وجود اقدامات موثر صورت گرفته، تلاش برای رونق بیشتر بازار کار محصولات این روستا ضروری است و نیاز است که ادارات مسئول و خدمات رسان نظیر برق، آب و گاز و بانک های عامل همراهی موثرتری را برای توسعه این الگوی اقتصاد مقاومتی در روستای قلعه آقا حمید داشته باشند .
وی بیان کرد: فعالیت های صنعتی این روستا به گونه ای است که در آینده نزدیک تمرکز آن به شکل قطب صنعتی احساس می شود و با شرایط خاص اقتصادی کشور و کمبود نقدینگی حمایت های دولت از تولیدکنندگان و کارآفرینان این روستا الزامیست.
اسکندری گفت: چرخه تولیدی خودجوش در روستای قلعه آقا حمید در نوع خود مثال زدنی است اما می طلبد که دستگاه های متولی حوزه صنعت و فنی حرفه ای بیشتر پای کار بیایند و مشاوره های تخصصی برای ارتقا و توسعه هسته های کارآفرینی این روستا و مهارت های تخصصی مورد نیاز آن را تکمیل کنند.
وی بیان کرد: با توجه به نگاهی که دولت یازدهم به رونق روستاها دارد، پشتیبانی موثر مقامات ارشد استانی و شهرستانی و حمایت های برنامه ای و مالی از حوزه صنعت این روستا برای توسعه کارگاه ها و تقویت بازار فروش محصولات آن ضروریست.
دهیار روستای قلعه آقا حمید گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کم شدن درآمد مردم این روستا از محل کشاورزی، ساکنان این خطه با خود باوری راه مهاجرت به شهرها، حاشیه نشینی و توسل به مشاغل کاذب را پیشه نکرده اند و با روی آوردن به صنعت می کوشند امرار معاش کنند.
اسکندری افزود: مردم این روستا با ایجاد ساختار صنعتی در درآمدزایی توانسته اند بخشی از بازار شهرهای ایران را به تولیدات خود اختصاص دهند که این مهم ارزش و اهمیت زیادی دارد.
بهروز قربانی مدیر کارگاه یخچال سازی در روستای قلعه آقاحمید نیز گفت: 13 سال است که برای فعالیت های صنعتی تلاش کرده و توانسته مهارت های لازم را به عنوان کارآفرین کسب کند.
وی افزود:در این کارگاه هفت نفر به طور مستقیم و 100 نفر به طور غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند و از اینکه با ایجاد یک کانون کسب و کار توانسته ام برای اهالی روستا درآمدزایی کنم به خود می بالم.
وی گفت: ماهیانه در این کارگاه 70 دستگاه یخچال صنعتی تولید می شود که این میزان آن با توجه به بازار فروش و سقف سفارش ها متفاوت است اما اغلب این محصولات بهر شهرهای اهواز، تهران، قم، کرمانشاه، شیراز ارسال می شود.
قربانی افزود: با بضاعت موجود تمامی تلاش به کار گرفته شده تا بهترین محصولات تولید و عرضه شود اما در شرایط فعلی همراهی مسئولان برای اعطای تسهیلات ویژه در جبران کمبود نقدینگی و حمایت برای استاندارد سازی کارگاه ها و توسعه آن در قالب قطب صنعتی احساس می شود.
وی در خصوص گسترش و توسعه این حرفه گفت: در صورتی که شرایط لازم فراهم شود و مکان مناسب و فضای کافی در اختیار کارگاه داران قرار گیرد ما توانایی بسط فعالیت های حرفه ای و افزایش تولید را داریم.
عباس اکبری یکی دیگر از افرادی که در زمینه یخچال سازی فعالیت می کند نیز گفت: ماهیانه 14 تا 18 دستگاه انواع یخچال صنعتی در این کارگاه تولید می شود که عمده سفارش ها از بندرعباس، گرگان، لرستان و ارومیه است.
وی افزود: کارآفرینان این روستا با مشکلات زیادید ست و پنجه نرم می کنند و یک تنه نمی توانند از پس آن برآیند چرا که در شرایط خاص اقتصادی فشارهای زیادی در کمبود نقدینگی، بازاریابی، بیمه کارکنان، و مسائل دیگر آن ها را احاطه کرده است.
محسن خان محمدی مالک کارگاه فوم سازی روستای قلعه آقا حمید هم گفت: ماهانه 100 متر مکعب فوم در این کارگاه تولید می شود که در شهرهای خرم آباد و بروجرد به مصرف می رسد اما توسعه بازارهای فروش محصولات این کارگاه در نقاط دیگر کشور احساس می شود.
وی افزود: با وجود طرح مشکلات تاکنون حمایتی برای دریافت تسهیلات و کمک های دولت از این کارگاه صورت نگرفته درحالی که سرمایه این کارگاه قابل توجه است و حمایت هدفمند از این کارگاه می تواند در اشتغالزایی و رونق اقتصاد روستا تاثیر مستقیم بگذارد.
براداران میثم و ابوذر اسکندری که در حرفه شیشه بری،شیشه خم و تولید انواع بنر فعالیت دارند، گفتند:تولید ماهانه کارگاهشان دو هزار متر است و عمده مشکل آنان در وصول پول از مشتریان و پرداخت اقساطی و حمایت های کمرنگ بیمه ای است.
آنان بر این باورند که اگر کارگاه های تولیدی در روستای قلعه آقاحمید ایجاد نشده بود ، این روستا هم اینک سرنوشتی چون سایر روستاهای خالی از سکنه را داشت و انتظار داریم که مسئولان برنامه ریز و تصمیم ساز از گرایش مردم به کارآفرینی حمایت کنند و از این آمادگی در شکل گیری شبکه های اجتماعی و گسترش فعالیت های فرهنگی و سازنده در روستا بهره ببرند.
فرماندار شازند نیز گفت: وجود این کارگاه های صنعتی علاوه بر حل معضل بیکاری این روستا، باعث فرصت سازی شغلی برای روستاهای هم جوار نیز شده است.
غلامعباس میرزائی افرزود: با رونق کارگاه های صنعتی، نرخ بیکاری در روستای قلعه آقا حمید به صفر رسیده که همین امر موجب شده آمار طلاق، بزهکاری، دزدی و آسیب های اجتماعی به شدت کاهش یابد.
وی در خصوص کمک دولت برای رفع مشکلات صاحبان کارگاه و فعالان این صنعت اظهار کرد: رایزنی هایی از سوی مسئولان دولتی برای توسعه شغلی این روستا صورت گرفته و شهرک های صنعتی آمادگی دارد زمین های صنعتی را با قیمت پایه و به صورت اقساط به این افراد واگذار کند و همچنین برای کارآفرینان روستا معافیت های مالیاتی نیز تدارک شده است.
فرماندار شازند گفت: حمایت دیگر مسئولان دولتی از چرخه اقتصادی روستای قلعه آقا حمید این است که کارآفرینان در صورت ارائه طرح های اشتغالزا برای حداقل 25 خانوار می توانند پس از تصویب طرح در معاونت روستایی با همکاری نهاد ریاست جمهوری و تعاون روستایی تسهیلات کم بهره دریافت کنند.
وی بیان کرد: این روستا الگویی موفق در کارآفرینی است و برنامه های توسعه کارآفرینی تا پایان سال برای آن در دست انجام است.
میرزائی اظهار کرد: با توجه به اینکه این روستا در مجاورت شهرصنعتی آستانه قرار دارد منطقی ترین اقدام این است که تمامی کارگاه های این روستا به شهرک صنعتی آستانه منتقل شود.
بخشدار مرکزی شازند نیز گفت: با توجه به آثار تورم و تحریم ها، درآمد سالانه مشخصی را نمی توان برای این روستا در نظر گرفت ولی می توان گفت این کارگاه ها زیان ده نیستند و معاش کارکنان را تامین می کنند اما باید به سودآوری آن ها اندیشید.
جلال یعقوبی افزود: برای توسعه چرخه صنعتی در قلعه آقا حمید، هر کارگاه نیاز به دریافت حداقل تسهیلات 50 تا 100میلیون تومانی از صندوق کارآفرینی امید را دارد.
روستای قلعه آقا حمید با یکهزار و 500 نفر جمعیت از توابع شهرستان شازند استان مرکزی است.
این روستا در دامنه کوه مشهور 'قرقدر' واقع است و نام دیگر آن 'قلعه حاجی ها' بوده است.
بر اساس اطلاعات فرهنگ آبادی ها و مکان های مذهبی کشور 59 آبادی در کشور نام 'قلعه' دارند و 1419 آبادی نیز پیشوند قلعه دارند.
اکثر آبادی های ایران اعم از شهر یا ده تادوران دولت قاجاریه دارای قلعه یا قلعه های مستحکم بوده که با باروهای قطور و خندق های عمیق و برج های مرتفع از تجاوز بیگانگان در امان می مانده اند.
این روستا تا سال 1365 جزء دهستان کزاز بالا و از 1365 تا 1375 جزء دهستان آستانه و در سال 1375 از دهستان آستانه منتزع و به حوزه شهری آستانه ملحق شده و از ردیف آبادی ها خارج شده و دوباره در سرشماری 1385 به عنوان آبادی مستقل محسوب شده است.

 

فارس نیوز