رونمایی کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران

منتشرشده در اخبار فرهنگی جمعه, 17 دی 1395 08:04

در نخستین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان رضوی صورت می گیرد: رونمایی از باغ آسمانی ایران

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی از رونمایی کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران در نخستین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، محمد رکنی اظهارداشت: کتاب پیدایش باغ ایرانی اثر ارزشمند دکتر یعقوب دانشدوست است که با بررسی طرح ها و نقوش مختلف برجای مانده برروی سفالینه‌ها و انواع فرش های ایرانی می کوشد تا دیرینه ی شش هزارساله ی پیدایش باغ ایرانی را به تصویر بکشد.
وی افزود: ایرانیان در دوره ها و قرون مختلف برای وجود باغ اهمیت ویژه ای قایل بوده اند و دکتر دانشدوست در این کتاب به این سوال که باغ‌های ایرانی و ریشه‌های شکل گیری آن در چه دوره ای شکل گرفته است پاسخ می دهد.
دبیر کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان رضوی اظهار داشت: برپایی همزمان نخستین کنگره استانی و چهارمین کنگره ملی در سراسر کشور فرصتی است با رونمایی از این کتاب، ضمن قدردانی از زحمات استادفاخر مرمت و معماری خراسان، جدیدترین نوشته ایشان را به جامعه معماری و شهرسازی معرفی کنیم.
دکتر یعقوب دانشدوست نیز در خصوص موضوعات مطرح شده در این کتاب گفت: تحقیقاتی که طی چندین سال به ویژه در پنج سال اخیر در زمینه پیدایش باغ‌های ایرانی انجام داده ام منجر به کشف کهن ترین شواهد تاریخی دراین زمینه شده است.
وی افزود: ایرانیان دست کم از حدود ۵۰۰۰ سال پیش ازمیلاد مسیح و در عمق دوران پیش از تاریخ این باور راداشته اند که باغ و یا بهشتی باغ گونه در آسمان وجود دارد و همین امر باعث شکل گیری باغ های ایرانی شده است.
به گفته این پژوهشگر تاریخ معماری این کتاب با آوردن شواهدی تاکیدی از تصاویر روی سفالینه‌های کهن به اثبات وجود سبزینه و باغ پرداخته و نیز با همین روش آسمانی بودن و در پرواز بودن این باغ را به اثبات رسانده است.
وی خاطر نشان کرد: کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران دردوازده فصل و به همت و مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و انتشارات کلهر منتشر شده است.
گفتنی است نخستین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان رضوی همزمان با چهارمین کنگره ملی بهمن ماه در محل موزه بزرگ خراسان برگزار می شود.