14 قرن هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی در افتتاحیه مشهد 2017

سه شنبه, 21 دی 1395 08:00

همزمان با مراسم افتتاحیه رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛

14 قرن هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی در مشهد به نمایش گذاشته می شود


مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: همزمان با مراسم افتتاحیه رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نخستین نمایشگاه 14 قرن هنر و تمدن ایران در مشهد برگزار می شود.

به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از دفتر ارتباطات رسانه ای پایتخت فرهنگ اسلامی - مشهد 2017، «محمدرضا کارگر» میزبانی مشهد در سال 2017 از رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام را انتخابی شایسته ذکر و اظهار کرد: با فعالیت های گسترده تلاش می شود در طول سال 2017 اتفاقات فرهنگی بزرگ و در خور جایگاه مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام صورت گیرد.

وی با تأکید بر لزوم ارتقای هویت بخشی به تاریخ و هنر اسلامی ایرانی، بیان کرد: از آن‌جا که خراسان سال‌ها نقطه کانونی تحولات جهان اسلام بوده، پایتخت فرهنگی جهان اسلام عنوان بسیار برازنده برای شهر مشهد به شمار می رود.

کارگر با بیان اینکه در همین راستا و همزمان با رویداد بزرگ مشهد 2017، تاریخ ایران اسلامی در 14 قرن گذشته به نمایش گذاشته می شود، گفت: در این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه با این موضوع در استان خراسان رضوی و بزرگترین نمایشگاه با این ظرفیت در کشور می باشد، تمدن و هنر اسلامی کشور در 14 قرن گذشته، شامل 200 شیئ تاریخی و موزه ای از قرون اولیه تا پایان دوران قاجاریه، در قالب یک نمایشگاه در موزه بزرگ خراسان به معرض نمایش گذاشته می شود.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تأکید بر این نکته که شناخت فرهنگ و تمدن اسلامی بدون خراسان امکان پذیر نیست، عنوان کرد: تلاش می کنیم تا با استفاده از همه توان و ظرفیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در بهمن ماه همزمان با مراسم افتتاحیه رویداد بزرگ مشهد 2017، آثاری فاخر از دوران اسلامی کشور را در محل موزه بزرگ خراسان به نمایش بگذاریم