خانه » اخبار حمل و نقل » کاهش ۱۴ درصدی ترانزیت خارجی در خراسان رضوی کاهش ۱۴ درصدی ترانزیت خارجی در خراسان رضوی

منتشرشده در اخبار فرهنگی سه شنبه, 21 دی 1395 08:00

کاهش ۱۴ درصدی ترانزیت خارجی در خراسان رضوی
 
ناظر گمرکات خراسان رضوی از کاهش ۱۴ درصدی ترانزیت خارجی در استان خبر داد و گفت: در ۹ ماهه اول سال گذشته یک میلیون و ۴۰۹ هزار تن ترانزیت خارجی از این استان صورت گرفت که این میزان در مدت مشابه سال جاری به یک میلیون و ۲۰۸ هزار تن کاهش یافته است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مسعود عاطفی امروز در حاشیه نشست مشترک انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی با گمرکات استان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال ترانزیت کالا در دوغارون ۵۸۵ هزار تن بوده است، گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است. ترانزیت کالاهای مشمول کارنه‌تیر در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری با ۴۱۴ هزار تن، رشد ۲ درصدی در مبدا و در مقصد با ۴۱۰ هزار تن رشد ۴ درصدی داشته است.
 
وی ادامه داد: بیشترین رشد مربوط به گمرک لطف‌آباد با ۷۵.۲ درصد و بعد از آن سرخس با ۲۴.۸ درصد سهم در کالاهای مشمول کارنه‌تیر رخ داده است.
 
عاطفی در خصوص میزان صادرات استان تصریح کرد: در ۹ ماهه ابتدای امسال یک میلیون و ۶۲۱ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد رشد ارزشی و ۷ درصد رشد وزنی داشته است.
 
ناظر گمرکات خراسان رضوی افزود: عمده صادرات خراسان رضوی شامل زعفران، کاشی، فرش، موکت، لوله پلی‌میر، پسته، فرآورده‌های لبنی و… است. در این میان بیشترین رشد نیز مربوط به زعفران و پسته بوده است.
 
وی در خصوص میزان واردات استان گفت: هنوز بارگذاری در خصوص واردات و ثبت آن انجام نشده است.
 
عاطفی با بیان اینکه امسال تراز بازرگانی استان مثبت ۸۳۵ میلیون دلار بوده است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی استان ارتقای سرویس‌های ارزیابی صادرات در ۴ شهرستان نیشابور، گناباد، تربت‌حیدریه و سبزوار است.
 
ناظر گمرکات خراسان رضوی اضافه کرد: بر همین اساس سرویس ارزیابی صادرات نیشابور آمار ۸ ماهه این شهرستان را به میزان ۳۰ میلیون دلار و به وزن ۶۰ هزار تن با ۲۲۵۰ کامیون اعلام کرده است. همچنین این سرویس از رشد ۱۰۰ درصدی در صادرات گناباد خبر داده است.
 
وی تصریح کرد: این سرویس‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها، کاهش اسناد و زمان است که در دستگاه‌های مالی همکار در گمرک، تحت پنجره واحد فرامرزی فعالیت می‌کند.
 
عاطفی خاطرنشان کرد: بر همین اساس رکورد زمان انجام تشریفاتی صادرات در مسیر سبز در کشور برای نیشابور با ۶ ثانیه شکسته شد. از لحاظ قانونی برای انجام این تشریفات حداکثر ۲۴ ساعت زمان وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه بیشترین تعداد اظهارنامه صادراتی با ۳۸ هزار تعداد در کشور برای مشهد وجود دارد، اظهار کرد: رتبه دوم مربوط به تهران با اختلافی ۱۰ هزار پله‌ای است.
 
عاطفی عنوان کرد: سال گذشته لطف‌آباد دومین گمرک در کارنه‌تیر در سطح کشور شناخته شد و مقصد دوغارون نیز این جهت چهارمین گمرک کشور بود.