فعالیتهای قرآنی مشهد مایه مباهات پایتخت فرهنگی جهان اسلام است مطلب ویژه

جمعه, 26 خرداد 1396 07:03
استاندار خراسان رضوی در غرفه نشستهای تخصصی پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: مشهد از دیرباز یکی از کانون های گسترش قرآن کریم بوده است و همین پیشینه مایه فخر امروز پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.
 
به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از دفتر ارتباطات رسانه ای پایتخت فرهنگی جهان اسلام، علیرضا رشیدیان در حاشیه افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد مقدس ضمن حضور در غرفه پایتخت فرهنگی جهان اسلام با تسلیت رحلت جانسوز امام خمینی (ره) عنوان کرد: امام راحل برای ما جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی را به ودیعه گذاشت و سالروز رحلت ایشان فرصت مناسبی برای رجوع مجدد به اموزه های انقلابی ایشان است.
وی در ادامه عنوان کرد: خوشحالیم در ماه نزول قران شاهد برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت در جوار بارگاه مطهر امام هشتم شیعیان هستیم.
رشیدیان گفت: امسال در کنار نمایشگاه قران مشهد در دوازده شهر دیگر خراسان رضوی نمایشگاههایی با موضوع قرآن داریم و امیدواریم روزی برسد که در روستاها نیز مراسم های علمی و موضوعی قرآنی داشته باشیم.
استاندار خراسان رضوی گفت: در نمایشگاه قرآن  امسال بیش از 20 کشور خارجی فعالیت های قرانی خود را به نمایش گذاشتند و این فرصت خوبی برای اشنایی با فعالیت های قرانی کشورهای اسلامی است.
رشیدیان ضمن تقدیر از دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام اظهار کرد:  در نشستی که هفته پیش در مراکش برگزار شد گزارشاتی از فعالیتهای دبیرخانه به دبیرکل ایسسکو ارائه شد ایشان ازاقدامات صورت گرفته بسیار متعجب شدند و گفتند در سایر فعالیت های مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلامی مشارکت می کنند و ما  نیز از این موضوع استقبال میکنیم.
وی با اشاره به اینکه مشهد همواره کانون گسترش مفاهیم قرانی بوده، عنوان کرد: طی سالهای اخیر اقدامات خوبی در موضوعات پژوهش و هنرهای قرانی داشتیم.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به شهادت قاری بزرگ و برجسته مشهدی شهید حسنی کارگر در منا عنوان کرد: خوشحالیم که در افتتاحیه نمایشگاه قرآن امروز از یکی از ادامه دهندگان راه وی حامد علیزاده مقام برتر مسابقات قرآنی مالزی تقدیر شد.
رشیدیان نمایشگاه بین المللی قرآن در مشهد مقدس را بزرگترین نمایشگاه بعد از نمایشگاه قرآن تهران دانست و خاطرنشان کرد: بسیار خرسندیم در سالی که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده نمایشگاه قرآن و عترت را در جوار امام رضا (ع) برگزار کنیم. امسال به دلیل محدود بودن فضا از تعداد غرفه ها کاسته شده اما در راستای حفظ کیفیت نمایشگاه تلاش بسیار شده است. استاندار خراسان رضوی در خصوص برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت در حرم رضوی در سال های آینده گفت: این موضوع به قابلیت های این سالن بستگی دارد چنانچه امکان این موضوع فراهم باشد حتما در سال های آینده نیز در حرم رضوی برگزار خواهد شد. 
 استاندار خراسان رضوی بیان کرد: امیدوارم نمایشگاه فرصتی برای جوانان ما باشد تا از فعالیت های فرهنگی هنری و قرانی بازدید کنند و از این گلستان که فراهم شده بهره بیشتری ببرند.
وی در ادامه با اشاره به رحلت امام راحل عنوان کرد: زمانی که برخی از گروه های مبارز و مسلح برای تایید گرفتن از امام به نجف رفتند و مانیفیست خود را برای عرضه به امام بردند امام فرمودند مانیفیست ما قرآن است و در عمل هم اینچنین بود.
رشیدیان اضافه کرد: هر کجا از عمل سخن امده قبل ان از ایمان صحبت شده و ایمان نقطه کانونی هر عمل و قران نقطه کانونی شکل گیری ایمان و حرکت صحیح و تعالی بخش است.
وی ادامه داد: از آستان قدس به خاطر همکاری و مساعدت های ویژه تشکر میکنم، همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد برای مساعدت های همه ساله اش تشکر میکنم