عوامل معنوی و شکست برنامه

منتشرشده در مدیریت اسلامی جمعه, 03 ارديبهشت 1395 00:00

 عوامل معنوی، همانگونه که در برخی موارد باعث موفقیت برنامه و به نتیجه رسیدن آن می‌شوند ، در مواردی هم این گونه عوامل با به وجود آمدن وضعیت خاصی، اصل برنامه را درهم میریزند و از به نتیجه رسیدن آن جلوگیری می‌کنند.

یکی از نمونه‌های عملی این مسئله، جریان اصحاب فیل است؛ درست مقارن سالی که پیامبر گرامی اسلام (ص) دیده به جهان گشود ، سپاه زیادی به فرماندهی ابرهه، به قصد تخریب کعبه، در مسیر مکه قرار داشت و هدف آن نایود ساختن خانه‌ی توحید و توجه دادن اعراب به معبد جدیدی بود که ابرهه بنا کرده بود. با یک برنامه‌ریزی حساب شده ، همراه با تسلیحات نظامی آن روز ، محیای این کار شد؛ فیل‌های عظیم الجثه‌‌ای در این برنامه تدارک دیده شد تا با ایجاد رعب و وحشت در دل ساکنان مکه ، آنان را از هرگونه مقابله و رودررویی باز دارد. اما پرورگار کعبه طرح و برنامه‌ی آنان را در هم ریخت و با لشکری به ظاهر کوچک و ناچیز به نام « ابابیل » آن‌ها را سنگباران کرد؛ فیلم‌ها را با پرنده‌های کوچک ، و سلاح‌های پیشرفته‌ی آن روز را با سنگریزه سجّیل از کار انداخت و بدین وسیله طرح و برنامه‌ی ابرهه را با شکست مواجه ساخت.

خداوند متعال در همین مورد خطاب به پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید:

(الم ترکیف فعل ربک باصحاب الفیل* الم یجعل کیدهم فی تضلیل)

آیا ندیدی پروردگارت با فیل سواران چه کرد؟ آیا خداوند نقشه‌ی آنان را در ضلالت و تباهی قرار نداد؟

نمونه‌ی دیگر را می‌توان جریان حمله‌ی آمریکا به ایران بشمرد. در تاریخ پنجم اردیبهشت سال 1359 ، آمریکا با 18 فروند هواپیمای نظامی و 20 فروند بالگرد ، با گنجایش سه هزار تکاور ، به بهانه‌ی آزاد ساختن دیپلمات‌هایی که به جرم جاسوسی ، گروگان گرفته شده بودند، به ایران حمله ور شد. این هواپیماها و بالگردها که حامل وسایل نقلیه و مقادیر زیادی توپ و نارنجک و مسلسل بودند ، در نقطه‌ای دور افتاده از گویر شرق ایران، در حوالی شهر طبس ، فرود آمدند تا از آنجا عملیات نظامی خود را آغاز کنند. برای این عملیات ، طراحی و برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده‌ای انجام شد. و تمام پارامتر‌های مهم، از جمله موقعیت اقلیمی منطقه ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود؛ همچنین برای اجرای دقیق آن ، ماه‌ها تمرینات نظامی صورت گرفته‌بود . اما از آنجا که انقلاب اسلامی ایران همواره مورد حمایت خداوند متعال بوده و می‌باشد، این عملیات در اثر اتفاق غیر منتظره و معجزه‌گونه‌ی « طوفان شن » با شکست سختی مواجه شد و طرح‌ها و برنامه‌های دقیق ، علمی و حساب ‌شده‌ی  آنان در اثر امدادهای غیبی الهی ناکام ماند.

با اندکی تأمل در این دو برنامه که بر اساس پیش‌بینی‌ها و محاسبات دقیق ، طراحی شده و تمام عوامل محسوس و طبیعی برای موفقیت برنامه ، دقیقا مطالعه و بررسی شده بود، می‌توان نقش عوامل معنوی را در عقیم ماندن و به هم ریختن آن‌ها به وضوح مشاهده کرد .  بنابراین مدیران و کسانی که وظیفه‌ی برنامه‌ریزی را برعهده دارند باید با عبرت آموزی از این دو حادثه و حوادث مشابه، ایمان و اعتقاد خود را با ماورای طبیعت و چهره‌ی دیگ عالم، تقویت نمایندو در برنامه‌ریزی‌های خود ، علاوه بر توجه کافی به عوامل و پارامتر‌های محسوس و طبیعی ، توجه لازم به عوامل ماورای طبیعت نیز داشته باشند.

 

منبع : کتاب مدیریت در اسلام