عدم تحقق عدالت در الگوی توسعه کشور

منتشرشده در مشهد فردا جمعه, 16 مهر 1395 00:00

 دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی مطرح کرد

عدم تحقق عدالت در الگوی توسعه کشور

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی گفت: درصورت عدم دست یابی به الگو پیشرفت اسلامی باید از تحقق شاخصه­ی عدالت در جامعه صرف نظر کنیم.

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، کارگاه برنامه ریزی شهری بر اساس الگوی اسلامی پیشرفت با حضور علی کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی عصر چهارشنبه در مشهد تشکیل شد.

در این کارگاه کشوری عدالت را در الگوی توسعه فعلی غیر قابل تحقق دانست و اظهار داشت: به منظور دست­یابی به عدالت باید الگوی پیشرفت اسلامی را طراحی کرده و درصورت عدم دست­یابی به این الگو باید از تحقق شاخصه­ی عدالت در جامعه صرف نظر کنیم.

وی با اشاره به الگوی پیشرفت اسلامی افزود: در این نقشه راه به صد پرسش اداره جامعه پاسخ داده شده و نحوه آموزش و انتقال مفاهیم در جامعه به چالش کشیده شد.

کشوری یکی از اولین راهکارهای الگوی پیشرفت اسلامی را تغییر شیوه آموزش و پرورش اعلام کرد و افزود: دروس آموزشی در مدارس کشور فکر دانش آموزان را درگیر نکرده و فلسفه دروس نیز آموزش داده نمی شود. شیوه های آموزش و پژوهش صحیح باید فکر دانش آموز را درگیر کند در حالی که شیوه های فعلی حافظه افراد را تقویت می کند.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی رسانه را پدیده ضد فکر دانست و اظهار داشت: این تکنولوژی ضد فکر بوده و ظرف ذهنی افراد را فربه نمی کند، قرآن به مرور زمان بر پیامبر نازل شد تا مردم فرصت تفکر بر آن را بیابند. هدف آموزش و پرورش نیز باید افزایش ظرفیت فکری جامعه باشد.

وی افزایش ظرفیت فکری را در پنج مرحله حسن الاستماع، تضارب آرا، کتابت، نظام مقایسه و حسن الاسوال دانست و افزود: با ناتوانی دستگاه کارشناسی غربی، نیروهای انقلاب به این نتیجه رسیدند که کارشناسی اسلامی را طراحی کنند و الگوی اسلامی پیشرفت در مشهد در مرحله حسن الاستماع قرار دارد.

کشوری آفت جامعه را درک سطحی از دین دانست و اظهار داشت: دین دارانی که برای یادگیری دین تلاش نکرده و عمق آن را درک نمی کنند موجب دوری دیگر افراد از دین شده و آسیب­ بسیاری به نظام وارد می کنند.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، فلسفه مدیریت شهری را ارتقا امر تربیت دانست و افزود: تربیت زیر ساخت همه امور در جامعه است و در آیات و روایات خانواده به عنوان نهاد اصلی متکفل امر تربیت ذکر شده است.

وی با بیان اینکه مشکلات کلان شهرها با نگاه های مقطعی حل نخواهد شد، تاکید کرد: نظام اداری کشور نیازمند تغییرات کلان بوده و تلاش برای فهم و بازخوانی پرسش­های اساسی مدیریت شهری موجب شکل­گیری نگاه­های کلان در این عرصه شده و مقدمه­ای برای تغییرات بنیادین مدیریت شهری آماده شد.

وی با اشاره به اینکه خانواده تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی تقویت یا تضعیف می شود، گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار بر نهاد خانواده چگونگی مدیریت شهر محل سکونت است و شهر باید براساس محلات اداره شده و براساس متون دینی باز تعریف شود.

کشوری محلات را پاسخگوی تمام نیازهای خانوار دانست و تاکید کرد: با توجه به نگاه محله محور باید اقدامات طولانی مدت، میان مدت و کوتاه مدت طراحی گردد.

گفتنی است کارگاه «برنامه ریزی شهری بر اساس الگوی اسلامی پیشرفت» امروز در دانشگاه فردوسی ادامه دارد.