خانه تاریخی قلاب دوزهای مشهد بدون استعلام از میراث فرهنگی توسط شهرداری تخریب شد مطلب ویژه

منتشرشده در مشهد فردا دوشنبه, 09 مرداد 1396 10:15

خانه تاریخی قلاب دوزهای مشهد بدون استعلام از میراث فرهنگی توسط شهرداری تخریب شد.

سرپرست معاونت میراث اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی قلاب دوزها از جمله آثار باارزش شناسایی شده مربوط به اوایل دوره پهلوی بود که بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی و علی رغم حضور یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی در محل و اخطار به عاملین، توسط شهرداری مشهد تخریب شد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،حسین اصغری ثانی صبح امروز 5شنبه 5مردادماه در گفت و گو با خبرنگار ما در پی تخریب خانه تاریخی قلاب دوزها توسط شهرداری مشهد اظهارداشت: استان خراسان رضوی حدود 1400 اثر تاریخی ثبتی دارد و بیش از 3000 اثر شناسایی شده که همه آنها باید در گام اول در فهرست آثار ملی کشور ثبت شود. بدون شک ثبت آثار تاریخی که در داخل محدوده روستاها و شهرها واقع شده اند به این دلیل که در معرض تخریب بیشتری قرار دارند از اولویت های اساسی سازمان میراث فرهنگی است. چرا که ثبت اثر، ابزارهای قانونی لازم را جهت حفاظت موثر‌تر، در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار می دهد.

او افزود: شهر مشهد به عنوان یکی از شهرهای تاریخی کشور دارای یک بافت تاریخی ارزشمند است که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد. که تعداد 116 اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و بیش از 120 اثر باارزش نیزکه شناسایی شده در مرحله تهیه پرونده جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور است. سرپرست معاونت میراث اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در ادامه گفت: خانه تاریخی قلاب دوزها از جمله آثار باارزش شناسایی شده مربوط به اوایل دوره پهلوی بود که بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی و علی رغم حضور یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی در محل و اخطار به عاملین، توسط شهرداری مشهد تخریب شد. اصغری ثانی بر اساس ماده‌ی ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها تصریح کرد: شهرداری ها ملکف هستند چنانچه در مواقع طرح و اجرای برنامه‌های مربوط به توسعه معابر و تامین سایراحتیاجات شهری به آثار تاریخی برخورد کردند فورا عملیات عمرانی را متوقف و نظر اداره کل میراث فرهنگی استان ها را به صورت کتبی جویا شوند. او همچنین گفت: حفاظت از آثار تاریخی ثبت شده و واجد ارزش که در داخل محدوده شهرها قرار دارند علاوه بر اینکه وظیفه ذاتی سازمان میراث فرهنگی است تکلیف شهرداری‌ها نیز می‌باشد و این تکلیف برای شهرهای دارای بافت تاریخی با ارزش بیشتر است. از آنجا که شهر مشهد دارای یک بافت با ارزش تاریخی می‌باشد، علاوه برمحدوده بافت تاریخی، کتابچه ضوابط نیز به شهرداری مشهد ابلاغ شده است. بر اساس ضوابط ابلاغی، صدور هرگونه پروانه ساختمانی و انجام عملیات عمرانی در عرصه و حریم بافت‌ها، بناها و محوطه‌های تاریخی براساس ضوابط حفاظتی اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور خواهد بود و شهرداری‌ها از هرگونه تخریب، تجاوز به حریم، مرمت، تعمیر و تغییر کاربری مغایر با ضوابط حفاظتی اعلام شده جلوگیری خواهند کرد. او افزود: متاسفانه شهرداری نه تنها به تکالیف قانونی خود در خصوص حفاظت از بافت تاریخی عمل نمی کند بلکه در تلاش است تا آثار تاریخی ثبت شده را از فهرست آثار ملی کشور خارج کند تا راحت تر تخریب کند. برای نمونه هم اکنون شهرداری در تلاش است تا «مسجد و حوض معجردار» واقع در خیابان شهید نواب صفوی که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده را از ثبت خارج کند تا به جای آن کنارگذر احداث کند. اصغری ثانی گفت: میراث فرهنگی به عنوان یک دارایی با ارزش ملی متعلق به همه مردم ایران است. به همین جهت، همگان باید حفاظت از آنها را یک وظیفه ملی تلقی کرده و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را در این مهم یاری کنند. اصغری ثانی در پایان از تشکل های مردم نهاد به خاطر توجه به میراث فرهنگی تشکر کرد و از آنها درخواست نمود تا حفاظت، مرمت و احیای آثار تاریخی را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند و عدم ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم آثار تاریخی را به عنوان یک حق عمومی از شهرداری مشهد مطالبه کنند