سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی: جایگاه میراث فرهنگی در کشور را باید بالاتر از وزارت نفت دید‎ مطلب ویژه

منتشرشده در مشهد فردا پنج شنبه, 02 فروردين 777 06:01

به گزارش خبرنگار ما به نقل از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،محمد رحیم رهنما اظهارداشت:جایگاه میراث فرهنگی را باید در حد وزارت نفت برای کشوردید حتی بالاتر از آن چرا که منبعی تمام‌ نشدنی برای توسعه پایدار کشور و همگام‌ با توسعه پایدار جهانی است.

او افزود: نگاه راهبردی احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور نوید بخش چنین تفکری در سازمان است و بنظر می‌رسد بحث هایی که در این روزها در رسانه‌های مختلف تحت عنوان نگاه تخصصی مطرح است اگر با سه بعد مثلث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آشنا باشند متوجه خواهند بود که هیچ متخصص بخشی به تنهایی قادر به حل مسایل این سازمان‌ نخواهد بود‌.

رهنما گفت: مدیران جامع نگر با دیپلماسی سیاسی و ارتباطی قوی و نگاه راهبردی قادر به تهیه نقشه راه، هدایت و راهبری سازمان‌ هستند. دکتر احمدی پور در مدتی که در سازمان میراث فرهنگی سکان دار راهبری بوده نشان داده که از چنین‌ توانایی برای تحرک بخشی در راستای اهداف عالیه سازمان با تلاش برای تدوین سیاست‌های کلان گردشگری و همراه کردن نهادهای حاکمیتی از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردار است. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی تصریح کرد: توجه به میراث معنوی و برجسته کردن آن در کنار میراث طبیعی و مادی و کالبدی از دیگر سیاست‌هایی است که رئیس میراث فرهنگی به آن پرداخته است.،هویت بخشی به سازمان، حمایت از تشکل‌های مردمی و بخش خصوصی از دیگر سیاست‌ها و راهبردهایی بوده که تا حد زیادی راهبری شده است.

وی گفت: تمرکز زدایی و واگذاری اختیارات به سطوح منطقه ای و ارزش نهادن به سطوح محلی از دیگر اقدامات اساسی بوده که تا بحال انجام‌ شده است. به نظر می رسد این روند در حالت حرکت نیازمند حمایت وادامه فعالیت چنین نیروهای استراتژیست از جمله دکتر احمدی پور است که امیدوارم دولت امید و مسولان اهمیت موضوع را درک کرده و تحت تاثیر بحثهای رسانه ای و تبلیغاتی قرار نگیرند. رهنما خاطرنشان کرد: پشتیبانی سازمانی از اقدامات غرور آفرین و هویت بخش احمدی پور از مسایلی است که در ارتقا بخشی جایگاه سازمان نه تنها در سطح ملی بلکه بین المللی موثر خواهد بود.