گردشگری مجازی در احتضار

چهارشنبه, 03 آذر 1395 00:00

سازمان میراث فرهنگی یکی از اولویت‌های خود را بنا به پیشنهاد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و تصویب رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، ایجاد سایت‌های اینترنتی و حضور فعال در شبکه‌های مجازی برای ترغیب گردشگران خارجی برای سفر به ایران و همچنین تسهیل سفر در ایران برای گردشگران اعلام کرده است.

برهمين اساس نيز پروسه آزمايشي ايجاد شبكه‌هاي مجازي گردشگري آغاز شد، اما به‌نظر مي‌رسد اين طرح كلان در سازمان ميراث فرهنگي هنوز با گذشت حدود 2سال از آغاز طرح آزمايشي درگير پروسه اداري و كاغذبازي مانده است و متقاضيان حضور در فضاي مجازي گردشگري بايد مدت‌ها در انتظار دريافت مجوز از معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي باشند. بر اين اساس، ضروري است تمهيدات لازم براي تسريع در روند ايجاد سايت‌هاي مجازي صنعت گردشگري انديشيده شود تا طرحي كه با رويكرد رونق گردشگري ايران با تكيه بر فضاي اينترنت پايه‌گذاري شد از بوروكراسي زمانبر خارج شود.

ارائه طرح توريسم نماد به متقاضيان فعاليت در فضاي مجازي و آژانس‌هاي گردشگري البته به دوران حضور محمدعلي نجفي در سازمان ميراث فرهنگي بازمي‌گردد. قرار بود اين طرح به‌صورت استاني اجرا شود و متقاضيان در هر استان بتوانند براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري آن استان و رزرو آنلاين هتل و تهيه پكيج‌هاي گردشگري اقدام به فعاليت كنند. اما اين طرح همچنان در پيچ‌وخم‌هاي اداري سرگردان مانده است.

متقاضيان حضور در فضاي مجازي در صنعت گردشگري نيز بايد ابتدا به وزارت بازرگاني مراجعه كنند و در مرحله دوم براي دريافت نماد اطمينان به معاونت گردشگري بروند. گسترده شدن بوروكراسي اداري و كاغذبازي براي ايجاد سايت‌هاي اينترنتي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ايران و همچنين تسهيل در ارائه خدمات گردشگري به گردشگران داخلي و خارجي موجب شده است كه طرح گردشگري مجازي تاكنون به جايي نرسد. اين در حالي است كه آژانس‌هاي داراي بند ب از سازمان ميراث فرهنگي كه به ارائه خدمات گردشگري مي‌پردازند معتقدند كه فعاليت آنها براي دريافت مجوز حضور در فضاي مجازي براي ارائه خدمات گردشگري زمانبر شده است. طراحان طرح گردشگري مجازي اعتقاد داشتند كه فعاليت در سايت‌هاي مجازي تنها يك ابزار فروش تورهاي ايران در فضاي اينترنت است اما با بوروكراتيزه شدن اين مسير با راه‌اندازي كميسيون فني و دريافت مجوزها از چندين سازمان حتي مدت زمان تمديد اعتبار يك‌ساله آژانس‌ها نيز به سر مي‌رسد و امكان دريافت مجوز فعاليت در فضاي مجازي براي فعالان صنعت گردشگري مهيا نمي‌شود. برخي فعالان صنعت گردشگري به همشهري گفته‌اند وقتي يك هتل يا شركت مسافرتي مجوز فعاليت دارد نبايد 6‌ماه براي دريافت پروانه حضور در فضاي مجازي از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي دوندگي كند.

فعاليت در فضاي مجازي آنطور كه در محافل گردشگري از آن با عنوان گردشگري ديجيتال ياد مي‌كنند 3بخش بازاريابي الكترونيك، تبليغات الكترونيكي جاذبه‌هاي گردشگري و رزرواسيون الكترونيكي خدمات گردشگري را شامل مي‌شود؛ درحالي‌كه رويكرد كنوني به گردشگري مجازي بر مستحكم شدن بيشتر كاغذبازي و بوروكراسي اداري متكي است. انتقاد جدي فعالان صنعت گردشگري به سياست‌هاي جديد سازمان ميراث فرهنگي در بخش گردشگري بر اين موضوع متمركز است كه سازمان ميراث فرهنگي به جاي آنكه روند حضور در فضاي مجازي را براي فعالان اين بخش تسهيل كند، به بوروكراسي و كاغذبازي توجه كرده و معتقد است كه بايد مجوز حضور در فضاي مجازي از سوي معاونت گردشگري براي آژانس‌هاي فعال در صنعت گردشگري كشور و هتل‌ها صادر شود.

منبع : روزنامه همشهری