به ساختار آموزش فرهنگ اهمیتی داده نمی شود مطلب ویژه

شنبه, 25 مرداد 1393 00:00
بنی هاشمی با انتقاد از این مسئله که به ساختار آموزش فرهنگ اهمیتی داده نمی شود، اضافه کرد: باید در بحث تعلیم و تربیت یک ساختار مناسب تعریف شود.
وی اظهار کرد: باید فضاهای آموزشی ما بتوانند در جهت آموزش عملی و تئوری فرهنگ غنی اسلام و فرهنگی شهرنشینی حرکت کنند تا مردم بدانند در شهرهای بزرگ همچون مشهد چطور باید زندگی کرد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ایجاد پایگاه های فرهنگی متفاوت در نقاط مختلف را برای اداره شهر ضروری دانست و عنوان کرد: مساجد یکی از مهمترین پایگاه های فرهنگی به شمار می روند که با داشتن اهداف مشخص می تواند در جامعه اثر مثبت گذاشته بگذارد.
سید هاشم بنی هاشمی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات فرهنگی متنوعی در شهر مشهد وجود دارد، اظهار کرد: شهر مشهد دارای جایگاه یک کلانشهر و همچنین یک شهر زیارتی است، و بحث زیارت نیز خودش یک موضوع فرهنگی است.
وی با اشاره به این مطلب که همه زائران و مجاوران برداشت فرهنگی مثبتی از بحث زیارت دارند، افزود: شهر مشهد به عنوان یک کلانشهر و با جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر دارای مشکلات فرهنگی متنوعی است که این مسائل مقتضیات خود را نیز دارد.
بنی هاشمی افزود: وقتی شهر بزرگ است و فرهنگ های متفاوت در کنار هم زندگی می کنند، به طور حتم آثار منفی و مثبت بسیاری از خود بر جامعه به جای می گذارد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ایجاد پایگاه های فرهنگی متفاوت در نقاط مختلف را برای اداره شهر ضروری دانست و عنوان کرد: مساجد یکی از مهمترین پایگاه های فرهنگی به شمار می روند که با داشتن اهداف مشخص می تواند در جامعه اثر مثبت گذاشته بگذارد.
وی ادامه داد: همانگونه که حرم مطهر رضوی در مرکز شهر دارای یک جایگاه فرهنگی است، مساجد نیز در نقاط مختلف شهر می توانند جایگاه و همگرایی فرهنگی شکل دهند.
بنی هاشمی با تاکید بر این مطلب که مساجد باید توسعه یابند، افزود: ائمه جماعات نیز باید در مساجد نقش فرهنگی مناسب با فرهنگ دینی و اسلامی ایفا کرده و به صورت برنامه ریزی شده و مستمر، محتواهای فرهنگی را ارائه کنند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی فقدان مسجد و برنامه های فرهنگی را یک خلا دانست و گفت: مردم همیشه در ساخت و اداره مساجد مشارکت دارند، از این رو دستگاه های دولتی همچون سازمان اوقاف و امورخیریه، امور مساجد، شهرداری  و... نیز باید در احداث و تکمیل مساجد نقش داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نیز از جمله مسائل فرهنگی است، افزود: مباحثی همچون امر به معروف مربوط به کل آحاد جامعه است و دستگاه های مسئول نیز در این جهت باید به وظایف خود عمل کنند.
بنی هاشمی خاطرنشان کرد: مدارس و دانشگاه ها نیز می توانند در رابطه با مسائل فرهنگی نقش مثبت و منفی داشته باشند، از این رو می توان از آموزش به دانش آموزان و دانشجویان در راستای رفع معضلات و مشکلات آغاز کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: یکی از مسائلی که می تواند بر روس دانش آموزان اثر بگذارد مسئله خودباوری است و آنها باید به ظرفیت های درونی خود و جامعه پی ببرند.

وی افزود: برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن باید خودباوری باشد و این خودباوری در مدارس شکل می گیرد.