«حس برند» مطلب ویژه

چهارشنبه, 15 دی 1395 10:18

از آنجا که برند و برندسازی، دانشی بین رشته‌ای محسوب می‌شود، دانشمندان مختلف هر یک با توجه به زمینه‌ی علمی خود، زیرمجموعه‌ای از این دانش را مورد توجه قرار داده‌اند.

یکی از حوزه‌هایی که اخیراً به شدت مورد توجه قرار گرفته، بررسی عوامل حسی روی برند است.

بخشی از هویت برند که در ذهن ما شکل می‌گیرد از طریق حواس به ما منتقل می‌شود: بو، رنگ، طعم، صدا و حتی لامسه، هر کدام بخش‌هایی از هویت یک برند را در ذهن ما می‌سازند.

بی‌دلیل نیست که مرسدس بنز، برای ایجاد صدای لذت‌بخش بسته‌شدن درب خودرو، بودجه‌ی تحقیقاتی می‌گذارد و یا کلاگ، برای اینکه خرد شدن کورن فلکس در زیر دندان، صدای مطبوعی داشته باشد تخقیقات آزمایشگاهی گسترده انجام می‌دهد.

خودروسازها وقت و انرژی جدی برای بوی نو بودن خودرو می‌گذارند تا بوی آن، صرفاً مخلوطی از بوی چرم و چسب و مواد شیمیایی نباشد (در بسیاری از مواقع، این بو تنها حاصل نو بودن و مواد مورد استفاده در تولید خودرو نیست، بلکه حاصل استفاده از عطرهای خاص است).

کتاب Brand Sense نوشته‌ی مارتین لیندستروم، به همت انتشارات بازاریابی و توسط خانم‌ها مریم عبدلی و زهراملازاده اردکلو زیر نظر دکتر بهرام خیری ترجمه شده و برای کسانی که به حوزه‌ی برند و برندسازی علاقمند هستند، می‌تواند مفید باشد.