شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهچهره هاسید عبدالله شیرازی

سید عبدالله شیرازی

منتشرشده در چهره ها جمعه, 04 تیر 1395 00:00

سید عبدالله موسوی شیرازی (۱۳۰۹ - ۱۴۰۵ق)(۱۲۷۰ - ۱۳۶۳ش)، از مراجع تقلید شیعه در قرن چهارده و پانزده قمری و ساکن مشهد بود. او جزء علمایی بود که به سیاست‌های رضاخان اعتراض کرد و در تجمع مردم در مسجد گوهرشاد نقش داشت. اعلامیه‌های متعددی علیه محمدرضا پهلوی صادر کرد و از حامیان جمهوری اسلامی محسوب می‌شد. مدفن او در مشهد در حرم امام رضا (ع) قرار دارد. سید محمدباقر موسوی شیرازی (م۱۳۹۳ش) فرزند اوست.

سید عبدالله شیرازی در شب ۱۳ شعبان ۱۳۰۹ هـ. ق. مطابق با ۱۲۷۰/۱۲/۲۳ هـ.ش، در شیراز متولد شد. پدرش سید محمد طاهر شیرازی از علمای شیراز بود. وی پس از گذراندن دروس مقدماتی در شیراز به نجف رفت و پس از کسب درجه اجتهاد در آنجا به زادگاهش برگشت. پس از مدتی به دلیل موضع‌گیری‌هایش علیه حکومت پهلوی مجبور شد به نجف بازگردد و پس از چهل سال سکونت در آنجا به ایران بازگشت و در مشهد ساکن شد و به تدریس و تربیت طلاب پردخت.

سید عبدالله شیرازی به دلیل فعالیت‌های سیاسی علیه خاندان پهلوی تحت فشار قرار گرفت در ایران مبارزات سیاسی را ادامه داد و مخالفت رسمی و علنی خویش را با حکومت رضاشاه پهلوی اعلام کرد و دستگیر و زندانی شد. پس از حادثه مسجد گوهرشاد، شیرازی به طور مخفیانه راهی نجف اشرف شد و چهل سال در آنجا ماند. وی ده سال پایانی عمر خود را در مشهد گذراند و مشغول تدریس علوم دینی و تربیت شاگردان بود.

سید عبدالله شیرازی در ۷ سالگی به مکتب خانه رفت و روخوانی قرآن، خواندن و نوشتن کتاب‌های فارسی و ادبیات مرسوم را نزد پدر فراگرفت. سپس در حوزه علمیه زادگاه خود شیراز، به آموختن لغت، صرف، نحو و ادبیات عرب پرداخت و برخی از کتاب‌های اصولی و فقهی و نیز منطق و فلسفه را آموخت. در درس شیخ علی ابوالوردی، میرزا محمد صادق مجتهد و شیخ محمد رضا شامنی حاضر شد.

او در جمادی الاول ۱۳۳۳ هـ. ق. شیراز را به قصد ادامه تحصیل در حوزه علمیه نجف، ترک گفت. در نجف از درس سید ابوالحسن اصفهانی، آقاضیاء عراقی و شیخ محمد حسین نائینی استفاده کرد. شیرازی پس از اقامت سیزده ساله در نجف اشرف و اخذ درجه اجتهاد، به شیراز، بازگشت و به احیای حوزه علمیه شیراز پرداخت.سید عبدالله پس از مدتی به نجف بازگشت و بعد از چندین سال اقامت به ایران آمد و در مشهد فعالیت‌های علمی خود را ادامه داد.

آیت الله شیرازی در ۹۶ سالگی، در سحرگاه اول محرم ۱۴۰۵هـ. ق ۱۳۶۳/۷/۵ ش درگذشت و در جوار حرم امام رضا (ع) دررواق توحید خانه به خاک سپرده شد.

منبع : ویکی شیعه

کتاب فرهنگ کاربردی خدمت