شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهچهره هاعبدالهادی حائری

عبدالهادی حائری

منتشرشده در چهره ها جمعه, 25 دی 1394 00:00

سال تولد: 1312، مرتبه علمى: استاد، رشته: مطالعات اسلامى، دانشكده: ادبیات و علوم انسانى، دانشگاه: فردوسى مشهد
زندگینامه
دكتر شادروان عبدالهادى حائرى استاد برجسته‏ى تاریخ معاصر ایران در سال 1312 هجر شمسى به دنیا آمد. وى كه نوه‏ى حضرت آیت‏اللَّه حائرى یزدى بود سالها در خارج از كشور و در دانشگاههاى كانادا و آمریكا مشغول تدریس و تحقیق بود و در سال 1357 به ایران مراجعت نمود و در دانشگاه فردوسى مشهد به عنوان استاد و رئیس گروه تاریخ مشغول به تدریس و تحقیق شد.
ایشان در زمینه‏هاى تاریخى، بخصوص تاریخ معاصر ایران داراى آثار ارزشمند و مهمى است كه در محافل علمى و دانشگاههاى داخل و خارج از كشور معروف مى‏باشد.
تألیفات گوناگون وى در زمینه مسائل تاریخى به زبانهاى انگلیسى و فارسى به بیش از 40 مورد مى‏رسد.
مرحوم دكتر حائرى یكى از مردان نامى دانشگاههاى كشور بوده و مهمترین آثار فارسى او «تشیع و مشروطیت در ایران»، «رویاروئى اندیشه‏گران ایران با دورویه تمدن بورژوازى غرب»، «تاریخ جنبش و تكاپوهاى فراماسیونرى در كشورهاى اسلامى»، «ایران و جهان اسلام»، «آنچه گذشت»، «نقشى از نیم‏قرن تكاپو» (خاطرات خود استاد) و... نام برد. از وى بیش از 36 مورد ملاقات ارزشمند تاریخى به زبان انگلیسى در نشریات داخلى و خارجى به چاپ رسیده است.
دكتر حائرى سرانجام بعد از یك دوره بیمارى طولانى 2 ساله در سن 60 سالگى در تاریخ بیست و چهارم مرداد 1372 چشم به جهان فروبست.
مدرس، مورخ.
تولد: 1314، قم.
درگذشت: 23 تیر 1372، مشهد.
عبدالهادى حایرى، فرزند میرزا احمد حائرى (و نوه‏ى دخترى آیت‏الله عبدالكریم حائرى یزدى بنیانگذار حوزه‏ى علمیه‏ى قم) پس از گذراندن تحصیلات ابتدایى و متوسطه، لیسانس خود را در رشته‏ى الهیات از دانشگاه تهران گرفت. پس از آن چند سال در اداره‏ى بهداشت مشهد مشغول به كار بود. در همان دوران بود كه وى كتابى تحت عنوان ابن مقفع كه به قلم حنا الفاخورى عرب نوشته شده بود و از زبان عربى به فارس ترجمه و توسط انتشارات زوار چاپ كرد. در سال 1343 با كسب یك بورس دانشگاهى به كانادا رفت.
عبدالهادى حائرى در دانشگاه مگیل كانادا مقاطع فوق لیسانس و دكترى را در رشته‏ى اسلام و خاورشناسى گذراند و علاوه بر دو سال تدریس در این دانشگاه مدت چهار سال در دانشگاه كالیفرنیا در بركلى به تدریس و تحقیق مشغول شد و در كنفرانس‏ها و كنگره‏هاى بین‏المللى از جمله در بلژیك، كانادا، آمریكا، مكزیك و آلمان نتایج تحقیقات خود را در قالب مقاله‏هاى مختلف ارائه داد.
دكتر حائرى در سال 1357 به ایران آمد و با عنوان دانشیار در گروه تاریخ دانشكده‏ى ادبیات و علوم انسانى دانشگاه فردوسى مشهد به تدریس تاریخ دو سده‏ى اخیر ایران، خاورمیانه و دیگر سرزمین‏هاى اسلامى پرداخت.
تخصص اصلى دكتر حائرى در زمینه‏ى انقلاب مشروطیت و نقش علماى شیعه در آن بود كه نتیجه تحقیقاتش در این زمینه در قالب كتاب تشیع و مشروطیت در ایران و نقش ایرانیان مقیم عراق به دو زبان انگلیسى و فارسى منتشر شد.
از آثار دیگر دكتر حائرى مى‏توان به این عنوان‏ها اشاره نمود: نخستین رویارویى اندیشه‏گران ایران با دو رویه‏ى تمدن بورژوازى در كشورهاى اسلامى؛ ایران و جهان اسلام؛ پژوهش‏هایى تاریخى پیرامون چهره‏ها؛ اندیشه‏ها و جنبش‏ها؛ نقشى از نیم قرن تكاپو (خاطرات ایشان). مقاله‏هاى وى به زبان‏هاى فارسى و انگلیسى در مجله‏هاى گوناگون و از جمله در فصلنامه‏ى «مطالعات تاریخى» به چاپ رسیده است.
كتاب نخستین رویارویى‏هاى اندیشه‏گران ایران با دو رویه‏ى تمدن بورژوازى غرب در هفتمین دوره‏ى كتاب سال كشور برنده‏ى جایزه شد.
سال تولد:-، مرتبه علمى: استاد، رشته: خاورشناسى، دانشكده: ادبیات و علوم انسانى، دانشگاه: فردوسى مشهد

تالیفات : تشیع و مشروطیت ، نخستین رویارویی های اندیشه گران ایران با دو رویه تمدن بورژوازی غرب ،تاریخ جنبش ها وتکاپوهای فراموسونری گری در کشورهای اسلامی ، ایران وجهان اسلام، آنچه گذشت ، ودهها مقاله به فارسی وانگلیسی