شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهاخبار فرهنگی وهنریسینما و تلویزیون از ظرفیت فردوسی و شاهنامه استفاده کند

سینما و تلویزیون از ظرفیت فردوسی و شاهنامه استفاده کند

یکشنبه, 14 آذر 1395 00:00

سینما و تلویزیون از ظرفیت فردوسی و شاهنامه استفاده کند

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: فردوسی و شاهنامه متنی همیشه جوشان برای عرصه فرهنگ و سینما است و سوژه های آن هیچ وقت تمامی ندارد.


به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی،احسان زهره وندی اظهار داشت: فردوسی در بخش اساطیری،حماسه و تاریخی،ایران را در حافظه جهانی ثبت کرد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس افزود:تهیه کنندگان و کارگردانان در تلویزیون و سینما از پتانسیل شاهنامه استفاده کنند،در شاهنامه قابلیت های فراوانی وجود دارد که باید از آن ها بهره برد.
وی تصریح کرد: شاهنامه بزرگترین رزم نامه جهان و دربردارنده تاریخ جهان است.
 زهره وندی اعلام کرد:کارگردانان سینما از بزرگترین نوشته های ادبیات کهن پارسی برای ساختن فیلم و سریال استفاده کنند چرا که شاهنامه سرگذشت ایرانیان از کیومرث نخستین ایرانی تا فروپاشی ساسانی است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس افزود:شاهنامه سرچشمه ای همیشه جوشان برای سینماگرانی است که می خواهند اسطوره های کهن را به فیلم برگردانند و من از تهیه کنندگان درخواست می کنم عظمت شاهنامه را به تصویر بکشند.
وی ضمن اشاره به واژه خرد ایرانی که فردوسی روی آن تاکید دارد گفت: کارگردانان ایرانی می توانند فیلم هایی در حد و اندازه اشعار فردوسی بسازند.
احسان زهره وندی بااشاره به تشویق مقام معظم رهبری برای ساخت فیلم فردوسی و تاکید ایشان که"فردوسی فرد موحدی بوده و لفظ حکیم را ما برای فردوسی استفاده می کنیم"؛ خواستار تلاش همه هنرمندان در عرصه های نمایش و فیلم برای معرفی حکیم ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه شد.
وی در انتها گفت: من به همه هنرمندان و علاقمندان به زبان فارسی و فرهنگ پیشنهاد می کنم از تکنیک های سینمایی که در شاهنامه فردوسی به کار رفته استفاده کنند.