شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهاخبار فرهنگی وهنریترویج سبک زندگی قرآنی در دوازدهمین نمایشگاه قرآن مشهد

ترویج سبک زندگی قرآنی در دوازدهمین نمایشگاه قرآن مشهد مطلب ویژه

سه شنبه, 16 خرداد 1396 11:31
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مهمترین هدف از برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد را ترویج سبک زندگی قرآنی عنوان کرد.
حجت‌الاسلام محمدتقی کاظمی‌نسب، معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و دبیر دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد در خصوص ویژگی‌های نمایشگاه دوازدهم گفت: با توجه به اینکه دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت با رویکرد مشهد ۲۰۱۷ است بخشی از این نمایشگاه به فعالیت‌های هنری، فرهنگی، پژوهشی و ... دبیرخانه مشهد ۲۰۱۷ اختصاص یافته است.
حجت‌الاسلام کاظمی‌نسب در رابطه با مهم‌ترین امری که در سال جاری به این بخش‌ها اضافه شده‌ است، تشریح کرد: مهم‌ترین بخش، بخش ۲۰۱۷ است که با مدیریت دبیرخانه ۲۰۱۷ اداره می‌شود علاوه براین ما از تمام غرفه‌داران درخواست کردیم که رویکرد غرفه خود را به این سمت سوق دهند.
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: ما در بخش رویداد فرهنگی ۲۰۱۷ از هنرمندان بین‌المللی کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، سوریه، عراق، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان و ترکیه دعوت کرده‌ایم تا در این بخش حضور یابند.
حجت‌الاسلام کاظمی‌نسب ادامه داد: دومین ویژگی نمایشگاه دوازدهم برگزاری در جوار حریم رضوی است و در حقیقت قرآن و عترت توأم با یکدیگر بوده و از طرفی با وجود برپایی نمایشگاه در مرکز شهر شاهد مخاطبان بیشتری خواهیم بود.
معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در خصوص ساعات بازدید از نمایشگاه نیز بیان کرد: فعلا زمان بازدید از ساعت ۱۹ الی ۲۴ در نظر گرفته شده است که با توجه به استقبال‌ بازدیدکنندگان این زمان قابل افزایش است.
وی افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص معرفی شهدای منا و با جلساتی که با خانواده شهید محسن حاجی‌‌حسنی‌کارگر داشتیم بنا شد غرفه‌ای به معرفی شهدای قرآنی و شهدای منا اختصاص پیدا کند.

احیای سنت کتابت قرآن در نمایشگاه دوازدهم

کاظمی‌نسب با اشاره به سنت دیرینه کتابت قرآن کریم که چند سالی است رنگ‌باخته است، اضافه کرد: بخش کارگاه کتابت قرآن کریم با حضور ۱۲ کاتب از دارالنشر قرآن تهران و ۸ نفر از کاتبان مشهدی در نمایشگاه امسال فعال است.
وی با بیان اینکه کتابت قرآن در قدیم سنت بوده است، افزود: مرحوم نی‌ریزی که قرآنش در ۲۰۱۷ چاپ شد ۳۰ تا ۴۰ قرآن کتابت و نیز بایسنقر و برادران او از کاتبان قرآن بودند.
کاظمی‌نسب احیای سنت کتابت قرآن کریم را از دیگر اهداف نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت برشمرد و ابرازکرد: در همین راستا برگزاری جشنواره خط و نقاشی با موضوع قرآن کریم در مشهد برگزار می‌شود.
کاظمی‌نسب با بیان اینکه بسیاری از آیین‌های ما به فراموشی سپرده شده است، اظهار کرد: تغییر سبک زندگی ما نشأت گرفته از فراموشی این آیین‌های کهن است که نمایشگاه دوازدهم به احیای این آیین‌ها می‌پردازد.

ترویج سبک زندگی قرآنی از اهداف نمایشگاه دوازدهم

وی ادامه داد: از دیگر آیین‌های قدیمی مناجات‌خوانی و سحری‌خوانی بوده است که مردم در گذشته به جای صدای زنگ ساعت با این نواهای روح‌بخش برای سحری بیدار می‎شدند.
کاظمی‌نسب با بیان اینکه ترویج سبک زندگی قرآنی از اهداف نمایشگاه دوازدهم است، اضافه کرد: همایش مناجات‌خوانی و سحری‌خوانی در نمایشگاه دوازدهم در راستای ترویج سبک زندگی قرآنی و احیای آیین‌های قدیمی برگزار می‌شود.
وی افزود: قرآن برای سبک زندگی ما طرح و نقشه دارد نقشه زندگی ما در قرآن طرح‌ریزی شده است تا بر اساس آن زندگی کنیم نه بر اساس فرهنگ غربی ماهواره‌ای که متاسفانه از سوی دستگاه‌ها و نهادها کمتر به این امر پرداخته شده است.
کاظمی‌نسب اظهار کرد: با توجه به محدودیت غرفه‌ها در بخش‌های نمایشگاه یازدهم، لذا با کیفیت و غرفه‌آرایی بهتر در نمایشگاه دوازدهم حضور یافته‌ایم.
وی در خصوص بخش‌های فعال این نمایشگاه نیز گفت: بخش عفاف و حجاب، نشر آثار دیجیتال، بخش بین‌الملل با مدیریت جامعة‌المصطفی، مدیریت قرآن و عترت، ادارات و دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها، حوزه علمیه، ناشران و بخش کودک از جمله بخش‌های فعال هستند.
وی در خصوص عدم تکراری بودن نمایشگاه اظهار کرد: تولید محصولات جدید از سوی موسسات، تشکل‌های قرآنی و نشر آثار جدید توسط ناشران از جمله مواردی است که به تکراری نشدن این امر کمک می کند و این امر مستلزم حمایت از این بخش‌ها است.
 
منبع :  خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)  خراسان رضوی