شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهاخبار فرهنگی وهنریاز برترین های صنایع دستی خراسان رصوی تجلیل شد

از برترین های صنایع دستی خراسان رصوی تجلیل شد مطلب ویژه

جمعه, 26 خرداد 1396 07:03

همزمان با بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی؛ از برترین های صنایع دستی خراسان رصوی تجلیل شد

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: هنرمندان صنایع دستی باید انجمن صنفی تشکیل دهند و از طریق این انجمن تشکیلات می توان پیگیر مشکلات صنایع دستی بود. میدواریم این انجمن و تشکل ایجاد شود تا مسائل تک تک اعضا و مطالبه گری ها را پیگیری کند.

 

به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت  ظهر امروز یکشنبه 21خرداد ماه در مراسم تجلیل از برترین های صنایع دستی خراسان رضوی که در سالن جلسات موزه بزرگ خراسان برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه استان  خراسان چهره ای بزرگ و ارزشمندی در عرصه های مختلف دارد که یکی از این عرصه ها صنایع دستی است پیشکسوتانی که پرچم دار این صنعت بودند و امروز جوانانی پویا و فعال که پیش رو در این حوزه هستند. ماندگاری این عرصه به دست با کفایت پیشکسوتان و پرچم داران صنایع دستی است.
وی افزود: صنایع دستی یک مثلث سه ضلعی است که هنر و هنرمند، تولید و توان تولید و تقاضا و بازار سه ضلع این مثلث را تشکیل می دهند. و نقطه سقل این سه وجهه صنایع دستی می شود و باید در این سه وجه کارهای زیادی صورت گیرد.
زارع صفت تصرح کرد: یک اتفاقی در دنیا در حال شکل دادن است که روز به روز صنایع دستی در حال اهمیت بیشتر است و این یک فرصت تاریخی است که  باید قدر ان را بدانیم و به آن توه کنیم و از طرفی مقتضیات آن را فراهم کنیم.
وی گفت:ما یک پیشینه قوی داریم و قیمت ما به قدمت ماست و بار فرهنگی و معنوی زیادی روی صنایع دستی ماست. البته گاهی برخی از هنرمندان بیش از اندازه نو گرا می شوند که این موضوع به هیچ عنوان با قدمت و پیشینه ما تناسب ندارد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد:باید به رقبایی که در دنیا داریم توجه کنیم رقیب را باید با مزیت رقابتی از دور خارج کرد.کیفیت، هنر، توان تولید انبوه هر کدام می توانند یک مزیت رقابتی باشند. گاهی در حوزه صنایع دستی از مزیت رقابتی فراموش می کنیم و جای خطر وجود دارد.
زارع صفت گفت: انگیزه و همت هنرمندان نیز بسیار مهم است و آنچه شعله شمع هنر را روشن نگاه می دارد انگیزه و همت هرمندان است ما در کشور تنها به هنر نگاه اقتصادی نداریم بلکه رمز ماندگاری هنر و هنرمند حسی است که در یک هنرمند وجود دارد.
وی افزود: در بخش بازار مشکلاتی داریم که بخشی مربوط به بخش خصوصی و بخشی  مربوط به دولت می شود به همین منظور نامه ای را تنظیم کردیم و به بانکها، شهرداری ها و دستگاههای دولتی، استانداری ابلاغ کردیم که مصوبه هیئت وزیران است که برای جوایز و هدایای خود از صنایع دستی استفاده کنند.تنوع تولید با تنوع مصرف باید تناسب پیدا کند اگر در استان تمامی بخش های عمومی و دولتی بخشی از هزینه رفاهی خود را به صنایع دستی اختصاص دهند کمک بزرگی به هنرمندان خواهد شد.
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی باید انجمن صنفی تشکیل دهند عنوان کرد: از طریق این انجمن  تشکیلات می توان پیگیر مشکلات صنایع دستی بود. میدواریم این انجمن و تشکل ایجاد شود تا مسائل تک تک اعضا و مطالبه گری ها را پیگیری کند.
زارع صفت بیان کرد: باید سهم قابل توجه از توسعه در استان را به صنایع دستی اختصصاص دهیم و انتخاب شهر مشهد به عنوان شهرهانی گوهرسنگ ها نباید تنها یک ادعای صرف باشد.