شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهاخبار فرهنگی وهنریبه تاسی از حضرت رضا(ع) مجال گفت‌وگو را در پایتخت فرهنگی جهان اسلام مهیا کنیم

به تاسی از حضرت رضا(ع) مجال گفت‌وگو را در پایتخت فرهنگی جهان اسلام مهیا کنیم مطلب ویژه

جمعه, 26 خرداد 1396 07:03
معاون قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اکنون که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده باید با استفاده از سابقه تاریخی و هنری به خوبی  همگان معرفی شود
به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از دفتر ارتباطات رسانه ای پایتخت فرهنگی جهان اسلام، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی با اشاره به اینکه مشهد در پیشینه تاریخی خود همواره با ادبیات، شعر، قرآن و هنر نسبت داشته است، گفت: با این ویژگی ها خراسان بزرگ مهد این نوع مجموعه ها است که از این سرزمین دانشمندان بزرگی برخاسته اند.
وی بیان کرد: باید از داشته های مشهد که بخشی در موزه ها و کتیبه های هرات و گوهرشاد موجود است برای معرفی توانمندیها و تاریخ و تمدن این شهر به جهانیان بهره برد.
حشمتی با اشاره به مناظره های حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با ادیان دیگر اظهار کرد: به نظر من یکی از ویژگی های دیگر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام این است که  در طول تاریخ مشهد پایگاه گفتمانی با ادیان و ملیت های مختلف بوده است و این یکی از قوت های مشهد و خراسان است.
معاون قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:  به تاسی از حضرت رضا(ع) بایستی مجال گفت‌وگو را در پایتخت فرهنگی جهان اسلام مهیا کنیم چرا که حضرت رضا (ع) با گفت‌وگو های که با ادیان دیگر داشته اند پایه های این امر را در خراسان مستحکم کرده اند.
وی ادامه داد: ما باید با جهان گفت‌وگو کنیم و به جهان تعلیم بدهیم که می شود به جای منازعات با گفت وگو، مذاکره و اندیشه با هم صحبت کنیم، در حال حاضر کشورهای همجوار ما که الان درگیر هستند به دلیل کنار گذاشتن همین گفتگو ها است.
حجت الاسلام حشمتی تصریح کرد:ما باید به دانشمندان و اندیشمندان خود بها بدهیم و آنها را بزرگ بشماریم چرا که رشد و توسعه پایداری خواهیم یافت.
وی عنوان کرد: ارج نهادن به اندیشمندان و هنرمندان از خصایص فرهنگی جهان اسلام بوده و هست که این فرهنگ انشالله در همه جا نشر پیدا خواهد کرد