شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهاخبار فرهنگی وهنریآیین یادمان شهید قرآنی منا در نمایشگاه قرآن و عترت برگزار شد

آیین یادمان شهید قرآنی منا در نمایشگاه قرآن و عترت برگزار شد

جمعه, 26 خرداد 1396 07:03
 
به گزارش مشهد فرهنگ به نقل از دفتر ارتباطات رسانه ای پایتخت فرهنگی جهان اسلام، آیین گرامیداشت شهید قرآنی منا حاجی حسنی کارگر با حضور خانواده و دوستان وی و همچنین مسئولین و مردم به همت دبیرخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در غرفه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در دوازدهمین نمایشگاه قرآن و عترت برگزار شد.
 
حجت السلام محمدتقی کاظمی نسب، معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این یادمان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محسن حاجی حسنی کارگر عنوان کرد: متاسفانه مردم چهره های قرآنی را کمتر می شناسند، شهید محسن حاجی حسنی کارگر یکی از نخبه های قرآنی کشور بود و زمانی که این شهید را از دست دادیم قدر آن را دانستیم.
وی با اشاره به اینکه  مشهد ظرفیت های بالایی در علوم و هنرهای قرآنی دارد عنوان کرد: به عنوان مثال  شهید بزرگوار حاجی حسنی کارگز و یا حامد علیزاده که امسال در مسابقات مالزی مقام اول را کسب کردند.
حجت السلام کاظمی نسب با اشاره به اینکه مشهد قطب قرآنی کشور است، تاکید کرد: مشهد یک شهر فرا ملی و بین المللی و دارای ظرفیتهای یک جهان شهر است.
در ادامه این مراسم مصطفی حاجی حسنی کارگر برادر شهید با بیان اینکه من از شهید 3 سال بزرگتر بودم به ذکر خاطره ای از دوران کودکی پرداخت و گفت: خاطرم هست در آن زمان من و محسن به جلسات قرآنی می رفتیم و در یک مسابقه قرآنی شرکت کردیم و یک جایزه کاست از قاری قرآن استاد نجات گرفتیم.
وی ادامه داد: در آن زمان کاست تلاوت ها بسیار کمیاب بود و ما با این نوار تلاوت را تمرین می کردیم. یک روز متوجه شدم که شهید محسن صدای خودش را روی کاست ضبط کرده است و از این بابت خیلی ناراحت شدم.
حاجی حسنی بیان کرد: به این دلیل او را خیلی نکوهش کردم که چرا این کاست را خراب کردی؟ اما حالا خوشحالم که صدایش را در سن 3 سالگی دارم.
وی با اشاره به اخلاق و سجایای برادر شهید خود  تصریح کرد: محسن همیشه در کارهای خیر از همه سبقت می گرفت و در زمینه اخلاق استاد من بود.  برای پدر و مادر احترام زیادی قائل بود و راز موفقیت وی از نظر من اهمیت فراوان به نماز اول وقت بود.
این برادر شهید به خاطره ای دیگر از شهید محسن حاجی حسنی کارگر در مسابقات مالزی اشاره کرد و عنوان کرد: ایشان در پنجاه و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم مالزی در رشته تلاوت قرآن سال 2015 موفق به کسب رتبه نخست شد.
حاجی حسنی تصریح کرد: شب قبل از مسابقات ساعت 10 شب از خواب بیدار شدم و دیدم محسن در حال سجده گریه می کند از او پرسیدم چرا گریه می کنی؟ از ایشان پرسیدم که مثلا برای کسب مقام در مسابقات است؟ و شهید جواب داد نه از خدا شهادت را آرزو کردم، آرزوی من هم این است که مثل برادرم شهید شوم.
در ادامه این نشست شاگردان شهیدمحسن حاجی حسنی کارگر نیز از خصوصیات اخلاقی این شهید والامقام سخنی گفتند.
یکی از شاگردان این شهید در این یادمان گفت: یکی از خصوصیات بارز ایشان در راستای عمل کردن به قرآن غیبت نکردن بود، ایشان اصلا اهل غیبت نبود و اگر احیانا کسی غیبت می کرد، می گفت شما از کجا می دانید شاید ایشان از شما نزد خدا مقرب تر باشد.
یکی دیگر از شاگران شهید با بیان اینکه شهید محسن حاجی حسنی کارگر روحیات خاصی داشت و صحبت راجع به ایشان شاید آنگونه که باید حق مطلب را ادا نکند، گفت: ایشان در مبحث آموزش بسیار حساس بودند و هرآنچه یاد داشتند به شاگردانش می آموخت. به همه احترام می گذاشت و با هر فردی به فرا خور حال خودش صحبت می کرد.
وی ادامه داد: شهید شخصیت متین و با وقاری داشت ،ایشان هنگام رفتن به سفر حج بسیار خوشحال بودند و با اکثر دوستانی که آنجا بودند بارها خداحافظی کردند و تک تک بدرقه کنندگان را درآغوش می کشیدند تا اینکه خبر شهادت ایشان را در فاجعه منا شنیدم.
شایان ذکر است در پایان مراسم ، از خانواده شهید محسن حاجی حسنی کارگر تجلیل بعمل آمد