شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهمعارف اسلامیشرایط بهره مندی از قرآن

شرایط بهره مندی از قرآن

پنج شنبه, 07 آبان 1394 00:00

بهره مندی از قرآن کریم به عنوان معجزه پیامبر مکرم اسلام نه تنها برای هر مسلمان واجب است بلکه قطعا این بهره مندی می توان چراغ روشنی بر پیمودن مسیر پر پیچ وخم زندگی باشد .

 

قرآن همان دریایی است که هرکس به فراخور خود می تواند از این دریای پر عظمت برخوردار گردد . البته این بهره مندی و برداشت روشنایی از این خورشید روشنایی زمینه هایی می خواهد که انسان باید در خود به وجود آورد .

دراین زمینه در کلام مقام معظم رهبری نیز براین نکته توجه ویژه ای گردیده است . ایشان به عنوان یک معلم قران که سال های متمادی در مشهد مقدس به صورت خاص و ویژه در جلسات ومحافل قرانی نیز حضور داشته اند و هم اکنون نیز مبتنی بر قرآن وحدیث درس شور ونشاط انقلابی و دینی را در جامعه تدریس می نمایند بهره مندی از قرآن را در دوشرط اصلی یعنی پاکی روان و پرهیز از مادی گرایی برمیشمارند . ایشان دربیانات خود در 14 مهرماه 74 که در جمع قاریان قرآنی صورت گرفت این دو شرط را نیز اینگونه تشریح می نمایند :

پاکی روان :

با قرآن بايد مثل آينه مواجه شد؛ پاكيزه، براق و بي‌زنگار؛ تا قرآن در دل ما منعكس شود. قرآن بايد در جان ما انعكاس پيدا كند؛ اين هميشه و براي همه نيست؛ براي كساني است كه دلشان را با صفاي باطن و نفس پاكيزه كنند؛ با ايمان، با باور و با قبول با قرآن مواجه شوند؛ و الاّ كساني كه دل معاند دارند، بناي بر نشنيدن و نفهميدن دارند، نواي قرآن، كلام قرآن و پيام قرآن در دل آنها اثري نمي‌كند؛ «ولو انّنا نزّلنا اليهم الملائكة و كلّمهم الموتي و حشرنا عليهم كلّ شيء قبلا ما كانوا ليؤمنوا الاّ أن يشاء الله»؛ اگر براي برخي افراد زمين را به آسمان بدوزي، اين دلِ ناباور و زنگار گرفته، نزديك نمي‌شود و ايمان نمي‌آورد. لذا قرآن را هم مي‌خواند، اما به قرآن نزديك نمي‌شود ... ما وقتي در دنيا غرق مي‌شويم، خود را محروم مي‌كنيم؛ مثل اين است كه آينه‌اي را گل‌اندود كنيد؛ معلوم است كه چيزي را منعكس نمي‌كند. ما نبايد خود را از قرآن محروم كنيم.

 پرهیز از مادی‌ گرایی

ما وقتي در دينا غرق مي‌شويم، خود را محروم مي‌كنيم، ما نبايد خود را از قرآن محروم كنيم. امروز دنياي اسلامي متأسفانه خود را محروم كرده است. ما امت اسلامي، خود را محروم كرده‌ايم.


[1] بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار قاريان قرآن كريم در تاريخ 14/7/1384

[2] بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار قاريان قرآن كريم در تاريخ 14/7/1384