شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهکوتاه و خواندنیکره زمین به 600 هزار تکه تقسیم شده است!

کره زمین به 600 هزار تکه تقسیم شده است! مطلب ویژه

یکشنبه, 05 دی 1395 11:02
بخشی از کره زمین که هنوز روی آن خیابان و جاده احداث نشده است،‌ به واسطه خیابان‌ها و بزرگراه‌های پیرامون خود به بیش از 600 هزار بخش تقسیم شده است.  بخشی از کره زمین که هنوز روی آن خیابان و جاده احداث نشده است،‌ به واسطه خیابان‌ها و بزرگراه‌های پیرامون خود به بیش از 600 هزار بخش تقسیم شده است.

در یک مطالعه جدید که نتایج حاصل از آن در آخرین شماره نشریه Science به چاپ رسیده است، یک گروه متشکل از محققان و دانشمندان بین‌المللی تلاش کردند تا متوجه شوند جاده‌ها و خیابان‌هایی که انسان برای عبور و مرور خود احداث کرده، تا چه اندازه باعث قطعه قطعه شدن کره زمین شده است.

این گروه تحقیقاتی برای آنکه فرضه خود را به درستی جلو ببرد از اطلاعات مرکز  OpenStreetMap که با منابع مختلف پروژه نقشه کره زمین را تکمیل می‌کند، استفاده کرد. دانشمندان در این طرح جاده‌ها را خطوطی تعریف کردند که حداقل طول آنها چند کیلومتر باشد.
در پایان بررسی مشخص شد 20 درصد سطح کره زمین را خیابان‌ها و جاده‌ها تشکیل می‌دهند و البته روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت 80 درصد کره زمین بدون حضور جاده و خیابان باقی مانده‌اند.

البته با این بررسی مشخص شد بخشی از کره زمین که هنوز روی آن خیابان و جاده احداث نشده است،‌ به واسطه خیابان‌ها و بزرگراه‌های پیرامون خود به بیش از 600 هزار بخش تقسیم شده است. نیمی از این بخش‌ها کمتر از نیم مایل وسعت دارند و این در حالی است که وسعت 7 درصد آنها هم به بیش از 60 مایل می‌رسد.
 
منبع : فارس