شما اینجا هستید: صفحه اصلیکتابخانهکوتاه و خواندنیواقعا چقدر معتاد در کشور داریم؟!

واقعا چقدر معتاد در کشور داریم؟! مطلب ویژه

یکشنبه, 03 -2667 07:01

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر  پس از سال ها انتظار بابت اینکه آمار معتادان کشور چقدر است، بالاخره شمار آنان را 2 میلیون و 808 هزار تن اعلام کرد.

  این در حالی است که از سال 1390 تاکنون هر گاه از آمار رسمی معتادان کشور سخنی به میان می آمد ، بسیاری از مسئولان به یک میلیون و 325 هزار معتاد کشور بر اساس اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره می کردند.


** آمار معتادان کشور به چه کار می آید؟
کارشناسان معتقدند: تا زمانی که آمار دقیق برای هر موضوع یا مشکلی وجود نداشته باشد نمی توان برنامه ریزی درستی برای رفع آن انجام داد، اعتیاد هم جزو این موارد است که نیازمند آمار و اطلاعات دقیق است؛ به عبارت دیگر باید بدانیم که چقدر معتاد در کشور بسر می برند تا برای مقابله با آسیب های اعتیاد و نیز پیشگیری از به دام افتادن افراد به ویژه جوانان کشور برنامه ریزی کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم .
هر چند از سال 90 تا روز گذشته، شمار معتادان یک میلیون و 325 هزار تن بود اما ستاد مبارزه با موادمخدر طرح شیوع شناسی اعتیاد را از سال های گذشته آغاز کرد و در نهایت آمار رسمی را روز گذشته ،‌پرویز افشار ، سخنگوی این ستاد اعلام کرد.
به گفته افشار، چندین طرح برای شیوع شناسی در سال 90 انجام شد که یکی از آنها پیمایش «خانه به خانه» بود که در این طرح 30 هزار فرد 15 تا 65 سال به صورت تصادفی به عنوان نمونه پیمایش انتخاب شدند و تحت بررسی قرار گرفتند؛ اما با توجه به سیاست‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر و با توجه به تغییر الگوی مصرف و تغییر جنسیت مصرف کنندگان مواد، پیمایش جدیدی در این زمینه صورت گرفت.
افشار ادامه داد: این شیوع شناسی با حجم نمونه 60 هزار نفری در شهر و روستا و با همکاری سازمان بهزیستی کشور انجام شد و میزان شیوع مصرف در نتایج ، 3 / 5 درصد محاسبه شده است.
وی اضافه کرد: این شیوع شناسی در افراد 15 تا 65 ساله صورت گرفته است و نشان دهنده آمار 2میلیون و 808 هزار نفر معتاد در کشور است که البته این رقم نشان می‌دهد ، رشد چندانی در مصرف مواد مخدر نداشته‌ ایم و با توجه به رشد جمعیت با کاهش مصرف هم روبرو هستیم.
معاون کاهش تقاضای ستاد در ادامه با اشاره به پیمایشی دیگر که در یک مرکز بهداشتی در استان کرمان صورت گرفته و عدد تقریبی سه میلیون معتاد در آن تحقیق، حاصل شده است ، گفت: بر اساس همین آمارها و پیمایش‌های صورت گرفته ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور و همچنین سایر نهادهای ذیربط در امر اعتیاد، جلساتی را برگزار کردند و با به بحث گذاشتن آمارها، مصرف مستمر مواد در طول سال گذشته 2 میلیون و 808 هزار معتاد محاسبه شد.

 خبرنگار: مهناز بیرانوند**

منبع : ایرنا