شما اینجا هستید: صفحه اصلیزیارتزیارت و فرهنگ رضوی محور سیاستگذاری در مشهد مقدس باشد

زیارت و فرهنگ رضوی محور سیاستگذاری در مشهد مقدس باشد

منتشرشده در زیارت چهارشنبه, 01 دی 1395 11:02

بسیاری از کارشناسان معتقدند وجود مضجع شریف امام هشتم(ع) ظرفیت فرهنگی عظیمی را برای سیاستگذاری فرهنگی در مشهد مقدس فراهم کرده است.

شهر مشهد به علت وجود تعداد زیادی از جاذبه‌های زیارتی و گردشگری به واسطه وجود حرم مطهر امام رضا (ع) و برخورداری از پیشینه فرهنگی و تاریخی، جایگاه ویژه‌ای را داراست و بر این اساس هر ساله پذیرای تعداد بسیار زیادی از زائران و گردشگران در ابعاد داخلی و خارجی برای زیارت این حرم مطهر است.

آمار حاصله از مطالعات اقتصادی شهر مشهد نشان می‌دهد که وضع خاص مذهبی مشهد سبب شده تا درآمد حاصله از خدمات بیش از درآمد حاصله از فعالیتهای صنعتی و کشاورزی باشد، اما باید توجه داشت که زائرین خارجی که به استان مسافرت می‌کنند نیازمند توجهات بیشتر به فرآیندهای تامین خدمات آنان و علاوه بر آن رعایت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلفی هستند که روی هم رفته عهده دار خدمات رسانی به زائران و گردشگران هستند.

در همین راستا شهرداری مشهد با عنایت به تصویب بند ب ماده 137 قانون برنامه چهارم توسعه در مجلس شورای اسلامی مبنی بر ایجاد مدیریت واحد شهری با همکاری و هماهنگی سایر سازمان‌ها و نهادهای ذینفع تأثیرگذار در سرنوشت شهر، برای رسیدن به این چشم انداز از طریق شش محور استراتژیک زیر و اعمال آنها تلاش خواهد کرد.

این شش محور شامل ابعاد زیارتی، سیاحتی و مذهبی، آرامش دهنده، فرح بخش، اقتصاد خدماتی و صنایع برتر، مبتنی بر فن آوری و امنیت مناسب می‌شود.

در سالهای اخیر توجه به مقوله زیارت در شهر مشهد بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است و بر همین اساس همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی شهر توجه به رویکرد زیارت محور شهرداری بوده است.

به عنوان مثال برخی از مباحث مهمی که در مدیریت شهری مشهد مطرح است، توجه به سیما منظر شهری و چگونگی ساخت و سازها و معماری، مبلمان شهری، حریم حرم مطهر و نگاه ملی به مقوله زیارت بوده است.

شورای چهارم شهر مشهد از همین روزهای آغازین فعالیت خود پی به اهمیت و جایگاه زیارت در حوزه شهری مشهد برده و سعی در ایجاد تحولی بنیادین و هدفمند در این حوزه دارد.

زیارت محور سیاستگذاری‌ها در مشهد باشد/ ضرورت نگاه ملی به مشهد

در همین رابطه برزو دبیریان، عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه در شوراهای گذشته به ظرفیت‌های ملی و بین المللی مشهد توجه کافی نشده است، تصریح کرد: فرصتی که در حال حاضر برای شوراهای اسلامی شهر مشهد در زمینه زیارت و نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم رضوی ایجاد شده، شاید حتی تا 200 سال دیگر هم ایجاد نشود و باید شورای شهر از این فرصت استثنایی استفاده کند.

وی تصریح کرد: در سیاستگذاری‌ها باید به زیارت و زائر توجه ویژه شود، زیرا در افق 1404 قرار است 40 میلیون زائر به این شهر ورود پیدا کند، آیا با این شرایط می‌توانیم زائر را نادیده بگیریم؟ قطعا پاسخ به این سئوال منفی است.

دبیریان گفت: اگر در اطراف حرم رضوی مشکل ترافیک وجود دارد، اگر برای اسکان زائر با مشکل مواجه هستیم و اگر هنوز نتوانسته‌ایم تعداد پارکینگ‌ها را متناسب با نیاز زائر افزایش دهیم، فقط به این دلیل است که در نحوه سیاستگذاری‌ها تغییر ایجاد نکرده‌ایم و یکی از گام‌های اساسی شورای چهارم مشهد باید حرکت در این راستا باشد.

  وی با بیان اینکه باید برای شهر مشهد، بودجه کلی تعریف شود، اظهار کرد: در این زمینه شاهد بودیم که بودجه زیارت تعریف شد اما ساز و کارهای آن آماده نشده بود زیرا نحوه اجرایی شدن بودجه زیارت، با نگاهی که در ذهن مجمع نمایندگان استان حاکم بود، متفاوت از آب درآمد.

عضو شورای شهر مشهد گفت: کار نرم‌افزاری و سیاستگذاری در مشهد نیازمند اعتبار است و باید نگاه اصلی این باشد که بودجه‌ای که در مشهد هزینه می‌شود، فقط صرف مشهدی‌ها نشده، بلکه برای تمام مردم ایران هزینه شده است.

دبیریان با اشاره به ساخت و سازها در مشهد تصریح کرد: باید منافع مردم، زائر، سرمایه‌گذار و حیثیت حرم رضوی در تمام ساخت و سازهای اطراف حرم مطهر حفظ شود.

وی افزود: معماری اطراف حرم رضوی، باید شما را گام به گام به زیارت امام رضا(ع) نزدیک کند اما متاسفانه این فضا ایجاد نشده است و نوعی حریم طبقاتی در اطراف حرم مطهر امام هستم شیعیان ایجاد شده است.

زیارت اصلی ترین راهکار کسب درآمدهای پایدار در مشهد است

حجت‌الاسلام علی اصغر لطفی، عضو شورای شهر مشهد نیز معتقد است بحث زیارت باید در همه ابعاد بررسی شود، اگر این موضوع سازماندهی شود درآمد‌های پایدار در شهرداری افزایش پیدا می‌کند.

لطفی تصریح کرد: به برکت وجود حرم مطهر حضرت رضا (ع) در شهر فرصت‌های پایدار زیادی داریم که باید از آنها به خوبی استفاده کنیم و البته شورای چهارم نیز در این زمینه اقدامات مناسبی را آغاز کرده است.

عضو شوای شهر مشهد ضمن ابراز نگرانی از افتتاح پروژه‌های اطراف حرم مطهر، تصریح کرد: یکی از معضلات کلانشهر مشهد پروژه‌های اطراف حرم است که سبب سردرگمی زائران حضرت رضا(ع) شده است و باید به سرعت بررسی و حل شود.

لطفی افزود: ایجاد پروژه‌ها، برج‌های مسکونی و مجتمع‌های تجاری اگر با فرهنگ جامعه اسلامی تضاد نداشته باشد به عنوان یک فرصت برای شهر محسوب می‌شوند زیرا سبب انتقال فرهنگ شهر مذهبی به زائران و گردشگران است.

وی از وضعیت موجود در ساخت و سازها ابراز نارضایتی کرد و گفت: تاکنون پروژه‌های سطح شهر با شرایط مشهد هماهنگی نداشته است، باید معماری بناها به گونه‌ای باشد که سبب ایجاد فضای معنوی در شهر شود.

عضو شوای شهر مشهد بیان کرد: زائران حضرت رضا(ع) باید در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، فضای اسلامی شهر مشهد را حس کنند.

لطفی گردشگری زیارت را به عنوان راهکاری برای کسب درآمدهای پایدار برای شهرداری مشهد در نظر گرفت و افزود: در صورت ترویج گردشگری زیارت افزایش اشتغال و رونق بازار درآمدهایی را برای مردم و شهرداری به همراه دارد.

وی افزود: باید از گردشگران و زائرانی که سالانه وارد شهر مشهد می‌شوند برای ایجاد درآمد پایدار استفاده کرد، زیرا وجود مضجع شریف امام هشتم(ع) ظرفیتی را در این زمینه فراهم کرده که کمتر نقطه‌ای در دنیا از آن بهره‌مند است.

عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر چهارم مشهد بیان کرد: برای افزایش درآمدهای پایدار در شهرداری مشهد باید برای قشر جوان و تحصیلکرده ایجاداشتغال شود تا ازطریق دریافت مالیات این درآمد افزایش پیدا کند و این موضوع باید در کمیسیون برنامه و بودجه و اقتصادی شورای شهر چهارم مشهد مورد بحث قرار بگیرد.

منبع : تسنیم